Jak zimą chronić przed zniszczeniem skórzane buty?

Jak zimą chronić przed zniszczeniem skórzane buty?

W tym roku pogoda nam sprzyja. Jeśli ktoś nie lubi śniegu i nie cierpi z powodu braku warunków narciarskich to na pewno jest zadowolony.

Równie zadowoleni powinni być właściciele skórzanych butów. Ich obuwie nie jest bowiem skazane na walkę ze śniegiem, solą, wodą czy błotem pośniegowym. Czasami jednak skórzane buty muszą stawić czoła takim warunkom.

Jak je do tego właściwie przygotować?

W przypadku skóry licowanej sama pasta nie wystarczy. Choć oczywiście odpowiednio dobrane kosmetyki i pastowanie są bardzo ważne.

Kiedy zaczynamy nosić dobrej jakości buty zależy nam nie tylko na ich schludnym wyglądzie, ale również na tym aby służyły nam one jak najdłużej. Zimowe, trudne warunki mogą je szybko zniszczyć. Przykładowo na skutek działania soli mogą tworzyć się mogą wżery, które są preludium do uszkodzeń. Na co dzień rzeczywiście wystarczyć może zwykłe pastowanie, ale trzy razy do roku warto przeprowadzić wieloetapową pielęgnacje. Wtedy żadne złe warunki atmosferyczne nie będą dla Twojego obuwia straszne.

Impregnacja

To podstawa tego zabiegu. Na początek należy usunąć z powierzchni buta wszelkie zabrudzenia, a potem wetrzeć w niego preparat impregnacyjny. Po wchłonięciu tego środka przez skórę przychodzi pora na natłuszczenie cienką warstwą tłuszczu. Natłuszczanie należy powtarzać 3 krotnie, za każdym razem polerując skórę szmatką. Po tych zabiegach przychodzi kolej na nałożenie wosku. Zmiękcza on skórę i pozwala osiągnąć jeszcze większy połysk. Nie należy go nakładać na miejsca gdzie stworzyły się już zagięcia i gdzie skóra szczególnie mocno pracuje. Zmiękczenie tych fragmentów może bowiem prowadzić do uszkodzenia. Na koniec pozostaje nam już tylko oczyścić podeszwę. Jeśli chcemy osiągnąć jeszcze większy połysk możemy po prostu pokusić się o jeszcze kilkakrotne polerowanie.

Przezorność

Pielęgnacja obuwia skórzanego jest tutaj kwestią zasadniczą. Pamiętać należy również też o tym, że zimą możemy próbować ograniczyć kontakt buta z niekorzystnymi warunkami. Dla bezpieczeństwa swego i skórzanego buta lepiej patrzeć pod nogi.