Jak zlikwidować przebarwienia po trądziku?

Jak zlikwidować przebarwienia po trądziku?

Trądzik to przypadłość dotykająca ponad połowy osób w okresie dojrzewania. Niekiedy po ustąpieniu tej choroby pozostają po niej brzydkie ślady w postaci przebarwień, a nawet blizn.

Przebarwienie pozostałe po trądziku to efekt przebytego stanu zapalnego, kiedy to dochodzi do zaburzeń w produkcji barwnika skóry, melaniny. Zmiany potrądzikowe mają najczęściej barwę różową lub jasnobrązową i znikają po kilku miesiącach, jednak czasem dopiero po upływie paru lat.  W przypadku młodego człowieka szybko regenerująca się skóra może samoistnie usunąć te pozostałości, jednakże u osób nieco starszych często ślady widoczne są także i dużo później. 

Jeśli chcemy zatem przyspieszyć ten proces, nie uciekając się do radykalnych środków, na przykład w postaci zabiegów z użyciem lasera czy mikrodermabrazji, możemy skorzystać z jednego z wielu dostępnych w aptekach preparatów przyspieszających proces regeneracji skóry po przebytym trądziku. Mają one postać maści, kremów, żelów i zawierają takie substancje, jak retinoidy, czyli pochodne witaminy A, antybiotyki, kwas azelainowy mający działanie antybakteryjne, złuszczające i przeciwłojotokowe oraz nadtlenek benzoilu o podobnym działaniu. Stosowanie tych specyfików należy jednak skonsultować z lekarzem dermatologiem i dodatkowo zasięgnąć informacji na temat ewentualnego przyjmowania suplementów. 

Łagodne przebarwienia możemy też zlikwidować stosując domowe sposoby. Przede wszystkim warto sięgnąć po cytrynę lub limonkę, obie mają bowiem silne działanie rozjaśniające. Maseczka z cytryny lub limonki w połączeniu z oliwą z oliwek zawierającą witaminę E i ogórkiem kojącym stany zapalne na pewno przyniesie dobre skutki. Korzystne będą również okłady z pomidorów lub z mleka i miodu.