Jak żyć z depresją?

W dzisiejszych czasach wielu z nas zmaga się z problemami natury psychicznej. Dziś poruszymy zagadnienie depresji. Jak z nią żyć, jakie są jej obawy i metody leczenia?

Jak żyć z depresją?

Szacuje się, że nawet od 5 do 10% społeczeństwa to ludzie cierpiący na depresję. Niestety ta choroba nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana i leczona. Wiele osób zwleka z wybraniem się do specjalisty - niektórzy się boją, wstydzą, inni nie wiedzą, że ich problem to choroba, którą można leczyć, albo nie wierzą, że to może im pomóc.

 

Depresja to choroba, a nie objaw lenistwa

Bardzo często osoby dotknięte depresją słyszą, że powinny wziąć się w garść i przestać użalać nad sobą. Tymczasem należy sobie uświadomić, że depresja nie jest objawem chwilowego zniechęcenia i lenistwa - to poważna choroba, polegająca na zniekształceniu neuroprzekaźników serotoniny i adrenaliny w mózgu. Dlatego też, jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do psychologa lub psychiatry.

 

Źródło: Ośrodek psychoterapii http://psychoterapia-drzwi.pl/

 

Objawy depresji

Depresja może wywoływać przeróżne objawy. Przede wszystkim kojarzona jest ze złym samopoczuciem, brakiem chęci do życia, zanikiem motywacji i skrajnym pesymizmem. Nie są to jedna wszystkie objawy depresji. Bardzo często dominują objawy somatyczne.To sprawia, że czasem trudno jest na początku rozpoznać depresję. Mogą pojawiać się bóle, najczęściej głowy, klatki piersiowej, żołądka czy mięśni. Czasem u osób chorych na depresję występują również mdłości, problemy z oddychaniem i zaburzenia snu, z popędem seksualnym. Bardzo często osoby chore na depresję koncentrują się na leczeniu  jedynie tych objawów, nie dopatrując się ich źródła w depresji.

 

Leczenie depresji

Leczenie depresji, tak samo jak leczenie nerwicy, może być bardzo skuteczne, pod warunkiem, że wcześnie zgłosimy się do specjalisty. Sposobem leczenia depresji może być leczenie farmaceutyczne lub psychoterapia. Często optymalne efekty daje połączenie tych dwóch metod: leki powodują czasem skutki uboczne, ale pozwalają doprowadzić pacjenta do stanu, w którym rozpoczęcie terapii w ogóle będzie możliwe, psychoterapia zaś pozwala przepracować emocje, poprawić relacje z innymi ludźmi i lepiej funkcjonować.