Jaką pralkę kupić?

Przychodzi taki czas, kiedy wiekową pralkę trzeba wymienić na nową. Oferta w tej materii jest olbrzymia, więc wybór odpowiedniej staje się dość trudny. Mamy dla Was kilka wskazówek, jakimi warto kierować się przy zakupie.

Oto kilka istotnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w momencie zakupu pralki:

1. Kwestie praktyczne. Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze pralki, jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest ilość miejsca w łazience oraz to, jak dużego sprzętu potrzebujemy. Nie ma potrzeby przepłacać za pralkę, w której mieści się 12 kg prania, gdy mieszkamy sami. 

2. Oszczędność czasu. Jeśli na co dzień nie mamy zbyt wiele czasu na długie pranie, szukajmy pralki, której bęben wiruje bardzo szybko. 1000 obrotów na minutę pozwala na wyciągnięcie prania niemal suchego, co pozwoli oszczędzić czas, inaczej, niż przy standardowym suszeniu. 

3. Ekonomiczność i ekologia. Oprócz tego, jak szybko nasza pralka ma wirować, zwróćmy uwagę na parametry poboru energii. Na rynku pralek te energooszczędne oznaczone są symbole A++, a najwyższa klasa, gdzie zredukowano pobór energii o 40%, symbolem A+++ - 40%. Ponadto nowoczesne, ekologiczne pralki oszczędzają nie tylko zużycie prądu, ale i wody, dzięki czemu koszty eksploatacji są niskie.

4. Redukcja hałasu. Dla niektórych z nas, szczególnie wychowujących dzieci, istotną cechą pralki będzie poziom hałasu, a także jej długowieczność. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku pralki pracują cicho, a gwarancję długowieczności dołączają do zakupu wszyscy producenci. 

5. Rodzaje pralek. Pralka wirnikowa to najtańsza i zarazem najprostsza w swej budowie pralka na rynku - służy jedynie do prania i wirowania. Do wyboru mamy takie z jednym bębnem z zaledwie jednym programem oraz dwubębnowe, gdzie jeden służy do prania, drugi do wirowania. Nie jest to jednak opcja, która pozwala oszczędzać wodę, prąd ani czas. Z kolei najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób, które chcą oszczędzać czas, ale niekoniecznie pieniądze, będzie pralko-suszarka.