Leasing a kredyt - najważniejsze różnice

Leasing a kredyt - najważniejsze różnice

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę, że inwestycje w jej rozwój są jednocześnie inwestycjami w większe zarobki. Większość osób nie może sobie jednak pozwolić na rozwijanie firmy z własnej kieszeni. Jakie są różnice między kredytem a leasingiem?

Świeżak kontra stary wyjadacz

Leasing na rynku polskim jest stosunkowo młodą formą finansowania. Znacznie dłużej dla przedsiębiorców dostępny był tradycyjny kredyt bankowy i przyjęło się, że to właśnie taka forma pożyczania gotówki jest w naszym kraju najpopularniejsza. Wybór odpowiedniego rodzaju finansowania jest kluczową sprawą dla każdego przedsiębiorcy. Warto dowiedzieć się, jakie są różnice między kredytem a leasingiem, aby dokonać właściwego wyboru.

Zarówno leasing pojazdów firmowych, jak i kredyt na pojazdy do firmy znajdują się w ofercie Klf24. Szczegóły oferty poznasz na stronie https://klf24.pl/finansowanie/kredyt-i-leasing. Firma umożliwia finansowanie nie tylko pojazdów osobowych, ale również ciężarowych, dostawczych, ciągników siodłowych oraz przyczep, naczep czy maszyn rolniczych.

 

Cechy charakterystyczne kredytu

Kredyt zaciągany jest przez firmę w przypadku, gdy potrzebuje ona natychmiastowych środków finansowych do zrealizowania bieżących potrzeb. Do takich z pewnością można zaliczyć podreperowanie płynności działalności czy realizację inwestycji rozciągniętych w czasie. Przedsiębiorca ma wiele możliwości. Może on uzyskać specjalny kredyt na pojazdy do firmy, kartę kredytową, kredyt obrotowy lub inwestycyjny. Zobowiązanie najczęściej spłaca się w comiesięcznych ratach, uwzględniając części odsetkowe.

Kredyt bankowy charakteryzuje się niestety skomplikowaną procedurą, a jej wymogi wykluczają nowych przedsiębiorców, którzy nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Bardzo ważną rolę w przypadku kredytu odgrywa historia firmy. Dużo łatwiej zdobędą wsparcie finansowe te przedsiębiorstwa, które funkcjonują na rynku od kilku lat i już wcześniej zaciągały kredyty w różnych bankach.

 

Cechy charakterystyczne leasingu

Alternatywą dla tradycyjnego kredytu bankowego jest leasing. Ta forma finansowania nie wymaga poświadczenia zdolności kredytowej. Już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej możemy wziąć pojazdy w leasing. Klienci decydujący się na leasing mogą liczyć na uproszczone procedury, które przeważnie ograniczają się do wypełnienia kilku dokumentów. Dodatkowo finansowaniu podlega bardzo rozbudowany segment przedmiotów leasingu. Od samochodów osobowych, po maszyny produkcyjne, na sprzęcie elektronicznym i nieruchomościach kończąc. Właścicielem dzierżawionego przedmiotu przez cały czas trwania umowy jest firma leasingowa, a jego ewentualny wykup uzależniony jest od rodzaju umowy.

 

Czy porównywanie kredytu z leasingiem jest zasadne? Oczywiście, że tak! Każdy przedsiębiorca, który zmuszony jest do finansowania inwestycji z nie swojej kieszeni, stanie przed tym wyborem. O ile kredyt faworyzuje firmy z długoletnim stażem i wyrobioną zdolnością kredytową, leasing jest ogólnodostępny, nawet dla świeżo upieczonego właściciela numeru NIP.