Najlepszy telefon dla seniora – jaki powinien być?

Najlepszy telefon dla seniora – jaki powinien być?

Seniorzy często wzbraniają się przed zakupem i korzystaniem z telefonu komórkowego. Nie ma jednak wątpliwości, że urządzenie to warto mieć, nawet jeśli ma służyć do wykonywania raptem kilku czynności. Jaka komórka to mądry wybór dla seniora?

Większość telefonów na światowym rynku urządzeń mobilnych to smartfony o pokaźnych wyświetlaczach, nowoczesne i tak przepełnione różnymi funkcjami, że większość użytkowników nie wykorzystuje nawet połowy z nich. Seniorzy, widząc tak skonstruowane urządzenia u młodych ludzi, mogą wzbraniać się przed posiadaniem telefonu z obawy, że nie będą potrafili go obsłużyć. Wiele marek dostrzega te wątpliwości i produkuje telefony komórkowe na miarę potrzeb każdego seniora. Czym się charakteryzują?

 

Prostota i czytelność

Dobry telefon dla seniora to telefon prosty w obsłudze, z czytelnym interfejsem i wygodną klawiaturą. Nie musi mieć nowoczesnego wyświetlacza. Tradycyjna klawiatura, o dużych klawiszach i wyraźnych literach jest od niego o wiele ważniejsza. Osoby starsze najczęściej nie mają już wystarczająco sprawnego wzroku, a często też zwinnych jak niegdyś dłoni, z którymi mogliby obsłużyć ekran dotykowy utkany z mini ikon.

 

Mądra funkcjonalność

Niektórzy seniorzy zaskakują obyciem w obsłudze urządzeń mobilnych i internetu. Większość z nich jednak traktuje telefon komórkowy jako narzędzie kontaktu z najbliższymi czy podręczny notatnik. Najważniejszymi kontaktami dla seniora są numery telefonów do rodziny, powinny więc być one w komórce łatwo dostępne. To samo dotyczy numerów alarmowych, które w razie potrzeby da się wybrać niemal natychmiast. W komórce seniora przydać może się również latarka, jak i zegar z budzikiem czy kalendarz. Niektóre telefony mają dodatkową wysuwaną klapkę, w której można zapisać (ręcznie) wybrane numery telefonów.

 

Przyzwoity design

Telefony dla seniorów nie muszą wyglądać jak pierwsze telefony komórkowe, jakie ujrzał świat. I często nie wyglądają. Pomimo sporych rozmiarów klawiatury, wcale nie prezentują się topornie, ale są zgrabne i eleganckie. To też się liczy.