Narty w górach - kupić czy wypożyczyć?

Narty w górach - kupić czy wypożyczyć?

Kiedy planujemy wyjazd na narty, a nie mamy własnego sprzętu narciarskiego, najczęściej zadajemy sobie pytanie: kupić go czy wynająć? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą wam rozstrzygnąć wątpliwości.

Sezon na sporty zimowe zagraniczne kurorty rozpoczynają już we wrześniu. W Polsce pierwsze terminy przypadają na połowę grudnia, warto więc, w zależności od tego, gdzie chce się spędzić zimowy urlop, już wcześniej zaplanować cały pobyt. Pierwszą decyzją jest oczywiście kierunek. Gdzie najlepiej wybrać się na narty? Do najczęściej wybieranych polskich miast należą przede wszystkim: Białka Tatrzańska, Krynica, Zieleniec, Szklarska Poręba oraz Szczyrk. Każdy z kurortów ma do zaoferowania wiele różnych tras i przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki. W każdym z nich skorzystać też można z używanego sprzętu. Z kolei najpopularniejsze kurorty zagraniczne znajdują się we Francji, Austrii oraz Słowacji. Należy jednak pamiętać, że wyjazd za granicę trzeba zaplanować co najmniej trzy miesiące przed terminem, i że będzie on wymagał zainwestowania większej kwoty.

 

 

Co zabrać ze sobą?

Kiedy już zapadła decyzja o miejscu, najwyższy czas pomyśleć o tym, co spakować do torby. Oprócz podstawowej wyprawki zabieranej na każdy wyjazd (bielizna, ręcznik, kosmetyki, odzież) należy zabrać ze sobą przede wszystkim ubrania narciarskie. Komplet tworzą kurtka narciarska, spodnie, szalik oraz rękawice - to obowiązkowe rzeczy, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie na stoku. Możemy też zabrać własny sprzęt narciarski, a także smar i cyklinę. Warto również zabezpieczyć się przed niespodziewanymi urazami i zaopatrzyć się w apteczkę.

 

Narty: kupić czy wypożyczyć?

Jest to dylemat każdej osoby, która po raz pierwszy wyjeżdża na narty. Czy zdecydować się na kupno nowego sprzętu, czy może jednorazowo go wypożyczyć? Początkujący powinni raczej zacząć od używanego sprzętu, gdyż jeśli przygoda z nartami okaże się klapą, zaoszczędzą wówczas mnóstwo gotówki. Wypożyczenie nart na tydzień nie kosztuje drogo; przykładowo, wypożyczalnia nart w Szklarskiej Porębie oferuje wynajem za 35 złotych. To zdecydowanie mniejszy wydatek niż ten, który musielibyśmy ponieść, gdybyśmy zdecydowali się na kupno nowego sprzętu. Nie należy poza tym zapominać, że własne narty wiążą się także z obowiązkiem odpowiedniej konserwacji, co z kolei idzie w parze z koniecznością zakupu odpowiednich preparatów.

 

 

Narty z wypożyczalni

Oczywiście większość osób powie, że lepiej kupić własne narty niż wypożyczyć. Możemy być wówczas pewni, że użytkowany sprzęt nas nie zawiedzie. Większość osób z uwagi na niezbyt przyjemne wspomnienia związane z wypożyczalniami wybiera to droższe rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, by nie uogólniać. Wypożyczalnia nart w Szklarskiej Porębie oferuje naprawdę godny polecenia sprzęt cenionych firm. Może się ona pochwalić konkurencyjnym cennikiem i atrakcyjnymi warunkami wynajmu nart.

Oprócz profesjonalnej wypożyczalni nart Szklarska Poręba ma również do zaoferowania wspaniałe atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić (więcej na ten temat dowiesz się tutaj). Wybierając takie miejsca jak to, będziesz mógł aktywnie odpocząć oraz pooglądać zapierające dech w piersiach górskie widoki. Warto przy tym odnotować, że jazda na nartach bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Wybierajmy więc odpowiednie miejsca i cieszmy się wspaniałym zimowym szaleństwem.