Obiad na mieście z dzieckiem – jak zachować się w restauracji?

Obiad na mieście z dzieckiem – jak zachować się w restauracji?

Restauracje i knajpy są dla ludzi. Również dla tych najmłodszych, którzy przychodzą do nich ze swoimi rodzicami i opiekunami. Wyjście do restauracji z dzieckiem bywa jednak prawdziwym wyzwaniem, zarówno dla rodziców, jak i dla obsługi lokalu oraz jego gości.

Obecność dzieci w restauracjach bywa kłopotliwa, ale obiad na mieście może być udanym przeżyciem nawet z grupką maluchów pod opieką. Wiele zależy tu od rodziców – od tego, jakie miejsce wybiorą i czy wezmą pod uwagę potrzeby swoich latorośli.

 

Jaki lokal wybrać?

Nawet w mniejszych miejscowościach nie brakuje lokali gastronomicznych, których właściciele poważnie traktują najmłodszych gości i ich rodziców. Najlepsza restauracja, do której można zabrać dziecko to taka, w której bez problemu znajdziemy krzesełko dla malucha oraz kącik zabaw. Te dwie rzeczy jasno komunikują nam, że dzieciaki są w tym miejscu mile widziane. Zwykle w knajpach jest też specjalne menu dla dzieci, nie warto go jednak traktować jako wyznacznika. W dobrym lokalu kucharz przyrządzi dla malucha proste danie z dostępnych składników. Poza tym rodzice mogą podzielić się z dzieckiem swoim posiłkiem, o ile jest on zdrowy i wartościowy.

 

Restauracja to jednak nie przedszkole

Kącik zabaw dla dzieci daje dużą szansę, że maluch nie będzie się nudził i w czasie oczekiwania na obiad znajdzie sobie zajęcie. Oczywiście nie zawsze jest tak kolorowo. Dziecko może mieć zły humor lub będzie tryskało energią z zamiarem opanowania całej przestrzeni wokoło. Po niedługim czasie stanie się więc męczące dla innych gości i dla rodziców, którzy zamiast cieszyć się wyjściem, pilnują by latorośl nie weszła nikomu na głowę. Niedopuszczalne są sytuacje, w których dziecko wbiega pod nogi kelnerowi, krzyczy zagłuszając rozmowy pozostałych klientów czy przeszkadza im w posiłku. Jeśli jednak tak się dzieje, rodzice powinni rozważyć wyjście z lokalu, nawet kosztem własnego obiadu. Posiłek można ostatecznie wziąć na wynos i odgrzać w domu.

Aby uniknąć fiaska w restauracji, warto przygotować siebie i malca na wyjście. Dziecku można wytłumaczyć, dokąd się udajemy i jakie panują zasady w tym miejscu. Zadbajmy też o to, by maluch był wyspany, wygodnie ubrany i pozytywnie nastawiony do wydarzenia. Jeśli dodatkowo opowiemy dziecku o pysznym posiłku, który zjemy, być może uda nam się przekierować jego uwagę na najważniejszy aspekt naszego wyjścia – jedzenie.