Okulary a soczewki – porównanie

Okulary a soczewki – porównanie

Po wizycie u okulisty i zdiagnozowaniu wady wzroku wszystkim przychodzi do głowy pytanie, co wybrać: soczewki czy okulary? Zanim dokona się wyboru, trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Dla osób z wadą wzroku

Zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary, powstały po to, by pomagać lepiej widzieć osobom z wadami wzroku. Niełatwa jest jednak decyzja, które szkła lepiej wybrać. I jedne, i drugie mają swoje plusy i minusy. Przy wyborze okularów lub soczewek należy kierować się swoimi potrzebami i upodobaniami.

 

Noszenie okularów – wady i zalety

Wiele osób, zwłaszcza starszych, woli nosić okulary niż soczewki. Wiek nie jest jednak regułą. Młodzi ludzie, którzy podchodzą odważnie do wyboru kształtu i wielkości oprawek okularów, czynią z nich swój znak rozpoznawczy bądź część image’u.

Całe mnóstwo osób decyduje się na pozostanie przy okularach - z tego względu, że mają problem z wkładaniem jakichkolwiek ciał obcych do oczu. Trudno przełamać ten irracjonalny lęk i jeśli ktoś, kto go ma, może wybrać między okularami a soczewkami, z całą pewnością wybierze tę pierwszą opcję.

Okulary to właściwie jedyny wybór dla osoby, której wada wzroku wymaga użycia szkła tylko w określonych przypadkach, np. podczas pracy przed komputerem bądź czytania.

Niestety, patrzenie przez okulary nie daje tak dobrego rezultatu jak korzystanie z soczewek. Przy spoglądaniu w bok bądź w dół, bez obracania głowy, oko odbierze zniekształcony obraz – bo okulary go nie filtrują.

Okulary dużo łatwiej uszkodzić niż soczewki, które się nie tłuką. Wystarczy jeden wypadek z okularami, by zniszczyć oprawkę bądź samo szkło.

 

Dobre i złe strony noszenia soczewek

Oglądanie świata przez soczewki jest tak bardzo zbliżone do naturalnego, jak to tylko możliwe. Soczewka przylega do oka idealnie, więc daje użytkownikowi ostry obraz, do tego niczym nieograniczony (w przypadku okularów w polu widzenia znajdują się oprawki – wprawdzie oko je ignoruje, ale w niektórych przypadkach rzeczywiście przesłaniają one jakąś część obrazu).

Bez względu na to, czy nosi się soczewki jednodniowe, czy takie, które są przydatne do użycia przez okrągły miesiąc, można je znaleźć bardzo szybko, np. w serwisie soczewki24.pl.

Podczas gdy noszenie okularów może być problematyczne dla osób aktywnych, korzystanie z soczewek nawet podczas uprawiania sportu nie stanowi żadnego kłopotu. Wprawdzie łatwiej założyć z powrotem okulary, które upadły (np. podczas gwałtownego skoku), niż poprawić bez lusterka (i do tego – o zgrozo – brudnymi rękami!) soczewkę, która przesunęła się w oku.

Według ankiet przeprowadzanych z osobami, które odrzuciły okulary na rzecz soczewek, po zamianie dużych oprawek na dyskretne soczewki wielu ankietowanych stwierdziło wzrost własnej samooceny.

Soczewek jednak mogą używać wyłącznie osoby, które są w pełni świadome tego, jak trzeba je zakładać i ściągać, zachowując przy tym największą higienę. Jeśli więc wadę wzroku stwierdzono u dziecka, lepiej kupić mu okulary i poczekać do wieku nastoletniego z wymianą ich na soczewki.