Olej przepracowany oraz jadalny - jak się go pozbyć?

Olej przepracowany oraz jadalny - jak się go pozbyć?

Utylizacja oleju - czy to jadalnego, czy przemysłowego - jest niemożliwa w domowych warunkach. Restauracje, warsztaty, bary, gospodarstwa rolne powinny według prawa korzystać z usług firmy wywożącej odpady niebezpieczne.

Odbiór oleju jadalnego

Olej jadalny po przekroczeniu 180 stopni zaczyna uwalniać rakotwórcze substancje. Wielokrotnie przepalony olej jest niemalże trucizną. Dlatego każda restauracja ma obowiązek wymiany zużytego oleju. Restauratorzy jednak stają przed dylematem, co robić ze zużytym olejem, który każdego dnia liczyć można w litrach. Olej taki bezwzględnie powinien być poddawany utylizacji, przeprowadzanej przez profesjonalną firmę. Dlatego istotny jest odbiór oleju jadalnego również przez firmę, która ma do tego uprawnienia i odpowiedni sprzęt. Aby nie generować zbyt dużych kosztów, firma dostarcza odpowiedniej wielkości beczki, do których każdego dnia zlewany jest zużyty olej. Dzięki temu wywóz odbywać się może raz w miesiącu bądź nawet rzadziej. Aby z usług takiej firmy skorzystać, konieczne jest podpisanie umowy, w której określone są terminy i stawki. Wszelkie koszty ponosi oczywiście klient. Ponadto umowa tego typu jest także zabezpieczeniem dla samego przedsiębiorcy, który w razie kontroli ma dowód na to, że w legalny sposób pozbywa się odpadów niebezpiecznych.

 

Odbiór oleju przepracowanego

Procedura w tym przypadku nie różni się zbytnio od odbioru oleju jadalnego. Obowiązują tutaj dokładnie te same zasady, czyli umowa, możliwość wynajęcia beczek i koszty po stronie klienta. Odbiór przepracowanego oleju dotyczy olejów silnikowych, smarowych, przekładniowych, maszynowych, a także odpałowych. Czyli wszelkich olejów wykorzystywanych w przemyśle czy mechanice. O ile olej jadalny z reguły jest odbierany głównie z lokali gastronomicznych, o tyle olej przepracowany można znaleźć w małych warsztatach, gospodarstwach rolnych, a nawet w domkach jednorodzinnych opalanych olejem.

 

We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach absolutnym obowiązkiem jest korzystanie z usług firmy zajmującej się profesjonalnym transportem odpadów. Dzięki skorzystaniu z takiej usługi mamy pewność, że zarówno sam odbiór, transport, jak i utylizacja oleju przebiegają zgodnie z procedurą i bezpiecznie.