Opakowania z drewna - rodzaje i zastosowanie

Opakowania z drewna - rodzaje i zastosowanie

Wśród przemysłowych produktów cieszących się największym uznaniem i popularnością wyróżnia się nie tylko drewno konstrukcyjne.

Znajdują się w tej grupie również: skrzyniopalety, palety, opakowania z drewna czy też skrzynie drewniane – zarówno te wykonane z tektury, jak i łączone. Mają one bardzo szeroką gamę zastosowań, między innymi w sklepach, zakładach przemysłowych oraz magazynach. Odznaczają się one dużą wytrzymałością i lekkością, dzięki czemu bez trudu mogą być przenoszone. W ich obrębie wyróżnia się palety drewniane lite, ażurowe bądź pokryte płytą dwu- oraz czterowjazdową.

Opakowania i skrzynie wykonane z drewna doskonale nadają się do transportu, ale też przechowywania materiałów. Opakowania PAKO-BUD pełnią funkcję porządkującą przewożony materiał, ale również zabezpieczają przed przemieszczaniem, działaniem niekorzystnych czynników i uszkodzeniem podczas transportu. Wyprodukowane zgodnie z wymaganiami klienta, mogą mieć odpowiednie wymiary, które będą dostosowane do potrzeb zamawiającego.

Aby wykorzystać maksymalnie skrzynię czy opakowania z drewna, istnieje możliwość zastosowania w nich funkcjonalnych pojemników. Po zastosowaniu pojemników rozdzielających od siebie różne substancje, do opakowania, bądź skrzyni można załadować różne surowce, które nie ulegną pomieszaniu i nie zmienią przez to swoich właściwości.


Materiały na opakowania drewniane

Opakowania drewniane wykonane są głównie ze sklejki oraz płyt drewnianych. Ich odpowiednie łączenie i dopasowanie do siebie elementów sprawia, że są szczelne i dobrze zabezpieczają i chronią przewożony w nich towar. W związku z zastosowaniem różnych parametrów grubości i wytrzymałości drewna, można transportować czy przechowywać nawet towary wielkogabarytowe, o dużej masie. W związku z tym, że niektóre produkty nie mogą być szczelnie zamknięte, produkcja opakowań drewnianych umożliwia zastosowanie technologii ażurowej, która nie powoduje szczelnego zamknięcia skrzyń. Wykorzystywanie wyżej wymienionych produktów do transportu morskiego, wymaga zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, w postaci specjalnej folii, która zabezpiecza środek skrzyniopalety czy drewnianej skrzyni przed działaniem wody.

Skrzynie transportowe

Skrzynie transportowe są bardzo przydatne w procesie przewożenia towarów, ale również ich magazynowania i zabezpieczania. Wykonane są najczęściej z płyt OSB, płyty pilśniowej, sklejki, a także przy przeznaczeniu do lekkich rzeczy, mogą być wykonane z tektury. Aby zagwarantować bezpieczeństwo oraz długi okres bezawaryjnego i wytrzymałego stosowania skrzyń, stosuje się normę FAO/IPPC/ISPM 15.

Palety drewniane

Palety drewniane są odpowiedzią na zapotrzebowanie głównie firm produkcyjnych, magazynów oraz sklepów. Charakteryzuje ich łatwość transportu, a także duża wytrzymałość, jak również porządkowanie przestrzeni i zapewnienie ochrony towarom. Palety mogą mieć wymiary standardowe, produkowane według modelu EURO, jak również  być wykonane niestandardowo, według zamówienia zleceniodawcy, dostosowując się do jego potrzeb. Palety mogą być lite drewniane, ażurowe lub przykrywane od góry płytą, która będzie zabezpieczała zawartość palety. Zastosowanie specjalistycznych rozwiązań w tym zakresie zależy od wymagań klienta i rodzaju prowadzonej działalności, w której będą wykorzystywane palety.

Opakowania drewniane są trwałe, zapewniają możliwość transportowania rzeczy o niewielkiej masie, ale również dzięki zastosowaniu mocniejszych materiałów – rzeczy cięższych i o większych gabarytach. Wszystkie opisane rodzaje opakowań można nabyć za pośrednictwem firmy PAKO-BUD: http://pakobud.com.pl/.