Organizacja czasu: jak zacząć?

Organizacja czasu: jak zacząć?

Brakuje nam czasu - co do tego nikt nie ma wątpliwości. Rano wstajemy po czwartej drzemce, zakładamy dwie różne skarpetki i pędzimy na tramwaj, w międzyczasie jedząc jeszcze śniadanie. A reszta dnia nie zapowiada się lepiej. Jak się zorganizować, żeby tego uniknąć?

W pewnym momencie w życiu każdego człowieka pojawia się chwila refleksji. Przystajemy, groźnie patrzymy na swoje odbicie w lustrze i stwierdzamy: "muszę się zorganizować". Jednak o co warto zadbać, by nasz plan nie ograniczał się jedynie do stwierdzania, że coś jest do poprawy?

 

Wyznacz sobie cel

Na początku warto uświadomić sobie cel, do którego zmierzamy. Może on dotyczyć ograniczenia lub wydłużenia czasu wykonywania konkretnych czynności. Poświęcanie większej uwagi rodzinie lub wplecenie do naszego dnia czegoś, na co zwykle nie mamy czasu, na przykład nauki języka obcego, może być dobrym pomysłem. Czasem warto taki cel wypisać wielkimi literami i trzymać w widocznym miejscu. Kiedy wiemy, czego oczekujemy od dnia, łatwiej jest pokierować nim tak, by spełniał nasze oczekiwania.

 

Co mi pomoże się zorganizować?

Jeśli chcesz poprawić swoją organizację czasu, ale nie wiesz po prostu, jak się zorganizować, skorzystaj ze sprawdzonych narzędzi (znajdziesz je np. tutaj - http://smartnest.pl/jak-sie-zorganizowac/). Najpopularniejsze rozwiązania to planery i kalendarze, np. planer dwutygodniowy, który pomoże Ci lepiej pilnować swoich obowiązków, celów i zadań. Jeśli będziesz regularnie go uzupełniać, nie zapomnisz o niczym i przestaniesz gonić w piętkę.

Warto także planować sobie wieczorem kolejny dzień. Dzięki temu będziesz w stanie realnie ocenić, co masz do zrobienia i czy to jest w ogóle możliwe. Najtrudniejsze i najważniejsze jest jednak przestrzeganie tego planu! :)

 

Ułóż sobie plan

Tylko jak ułożyć plan, który nie będzie wymagał od nas zbyt wiele, a jednocześnie pomoże zdążyć z wszystkim na czas? Tutaj muszę zmartwić osoby, które oczekiwały prostej odpowiedzi. Niestety nie ma jednego i sprawdzonego przepisu na przedłużenie doby. Można jednak posłużyć się uniwersalnymi wskazówkami, które pomogą w organizacji.

Zastanów się - ile czasu poświęcam na dane czynności? Postawienie tego pytania często pozwala nam uświadomić sobie ilość czasu, który marnujemy, na przykład przeglądając portale społecznościowe. Bywa, że już tym jednym pytaniem jesteśmy w stanie wygospodarować sobie chwilę.
Harmonogram dnia u każdego wygląda inaczej. Każdy wykonuje przecież inną pracę, ma inne obowiązki i zainteresowania.

Niezależnie jednak od tego, czy jesteś księgowym, czy mechanikiem - będzie Ci po prostu łatwiej, jeśli dobrze się zorganizujesz.