Pająki w domu – tępić czy dać im spokój?

Pająki w domu – tępić czy dać im spokój?

Większość z nas, gdy widzi pająka zabije go bez mrugnięcia okiem lub… w panice przed nim ucieknie. Trudno mieć do siebie pretensje o niechęć do pająków. A jednak warto wziąć pod uwagę, że ich obecność w pod naszym dachem może okazać się bardzo pożyteczna.

Dlaczego nie lubimy pająków?

U niektórych pająki nie wzbudzają żadnych emocji. Inni po prostu się nimi brzydzą. Większość osób boi się pająków, co w skrajnych przypadkach prowadzi do arachnofobii. Wydaje się, że fobia i obrzydzenie wobec pająków mają wymiar społeczny – ludzie od zawsze mówią sobie nawzajem i swoim dzieciom, że pająki są obrzydliwe i trzeba się ich wystrzegać.

Z drugiej strony, pająki faktycznie nie grzeszą urodą. Poza tym, myśląc o pająkach i pajęczych sieciach, mamy w głowie obrazy wielkich, jadowitych pająków z dalekich krajów. Strach przed nimi rzuca cień na nasze rodzime pająki, które wszak nie są aż takie straszne.

 

Pająki w domu

Pająki żyjące w naszym klimacie mają za słaby jad i generalnie są za małe na to, by wyrządzić człowiekowi znaczącą krzywdę. Atakują ponadto tylko wtedy, gdy czują zagrożenie.

Pozostawione w spokoju pająki robią swoje, czyli tkają sieci i łapią w nie inne owady, którymi się żywią. Do pajęczego menu zaliczyć można np., komary czy muchy, które nie dość że przenoszą choroby, to na dodatek są o wiele bardziej irytujące niż ciche, spokojne pająki.

 

Za dużo pająków?

Pajęczaki lubią kąty, zakamarki i inne ciemne miejsca. Dobrze czują się też w brudzie, kurzu i bałaganie. Jeśli chcemy więc ograniczyć ekspansję pająków w naszym domu, często wystarczy, że zaczniemy regularnie sprzątać.

Pozbywanie się okruszków, ścieranie kurzu i odkurzanie powinny pomóc. Ponadto pająki nie lubią wielu zapachów i substancji, których można użyć jako naturalnych odstraszaczy. Zaliczymy do nich np. kwasek cytrynowy, cytrynę, miętę, kasztany i żołędzie, a także olejek lawendowy.

Wizyty pająków w naszym domu skutecznie ograniczy również obecność kota. Pamiętajmy, że pająki nie wybrzydzają – znajdziemy je nie tylko wiejskim domu, ale i w drapaczu chmur.