Pielęgnacja brody krok po kroku

Pielęgnacja brody krok po kroku

Zarost wciąż jest trendy! Żeby jednak był efektowny, nie wystarczy zapuścić brodę czy wąsy – niezbędna jest również codzienna pielęgnacja, odpowiednie strzyżenie i dopasowanie do kształtu twarzy.

1. Zapuszczanie brody

Zanim zarost zacznie przybierać kształt i gęstość, potrzeba około 4 tygodni, podczas których rosnące stopniowo włoski mogą podrażniać skórę, wywołując uczucie swędzenia lub pieczenia. W tym czasie warto stosować specjalne olejki łagodzące, które zmiękczą brodę i nawilżą cerę. Jeśli chcemy przyspieszyć porost włosów, możemy zastosować specjalną dietę lub wspomóc ten proces specjalnymi suplementami, odżywiającymi i wzmacniającymi włosy od środka. Bezwarunkowo zrezygnujmy z golenia – choć powszechny mit mówi, że pod jego wpływem zarost staje się twardszy i rośnie szybciej, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

 

2.  Mycie i czesanie

Broda powinna być regularnie myta. Możemy używać w tym celu zwykłego szamponu lub specjalnych produktów do pielęgnacji, dostępnych w większych drogeriach i sklepach internetowych. Nie stosujmy mydła, które wysusza skórę. Do zmiękczenia twardego zarostu przyda się odżywka. Po myciu należy wytrzeć brodę ręcznikiem i – jeśli jest długa – rozczesać za pomocą niewielkiego grzebienia. Dzięki codziennemu czesaniu broda lepiej się układa, włosy są oczyszczone, a ich mieszki – wzmocnione.

 

3. Przycinanie

Z czasem broda traci swój kształt – należy ją wobec tego regularnie strzyc. Możemy zrobić to samodzielnie za pomocą trymera lub nożyczek fryzjerskich. Pierwszy sposób jest znacznie prostszy i wygodniejszy: z odpowiednio ustawioną końcówką nie przytniemy brody zbyt mocno. Ważne, żeby trymer był cały czas czysty. Podczas strzyżenia unośmy nim włosy do góry, prowadząc po linii łuku. Na Youtube, blogach i stronach internetowych znajdziemy specjalne filmiki instruktażowe, które pomogą nam dobrze wykonywać tę czynność. Możemy oczywiście udać się do specjalisty, oferującego profesjonalne strzyżenie. Nie zapominajmy o dopasowaniu typu zarostu do naszej twarzy, stylu i szybkości porostu włosów – zanim zaczniemy zapuszczać brodę, zastanówmy się nad jej długością, kształtem i sposobem przycinania. Z pierwszymi zmianami warto zaczekać do momentu, w którym zarost będzie dobrze widoczny: dopiero wtedy wybierzmy, jaki styl będzie dla nas najlepszy. W ten sposób unikniemy pomyłek i zwiększymy szansę na odpowiednie, twarzowe przycięcie.