Podróż za granicę – jak się do niej przygotować?

Podróż za granicę – jak się do niej przygotować?

Nawet, jeśli decyzja o wyjeździe zapadła spontanicznie, zawsze pozostaje choć odrobina czasu, aby się do niego dobrze przygotować. I nie chodzi tu tylko o spakowanie dodatkowej pary butów i zapasowych baterii. Zanim wyjedziesz, pomyśl o kilku sprawach, których zaniedbanie może zepsuć Ci wakacje.

Zweryfikuj biuro podróży i jego ofertę

Polacy wciąż bardzo chętnie korzystają z usług biur podróży, głównie ze względu na wygodę. Z tego samego powodu wybierają też oferty all inclusive, licząc na pełen komfort podczas pobytu w hotelu. Jeśli nastawiamy się na tego typu wypoczynek, warto jednak zdystansować się od gorących promocji i „jedynych w swoim rodzaju wakacji za super niską cenę”. Oczywiście z biurem również można mieć tani i udany wyjazd (last minute, zakupy grupowe), ale dla własnego spokoju lepiej zweryfikować wiarygodność wybranej agencji turystycznej oraz samej oferty. Korzystajmy z usług sprawdzonych przedsiębiorstw, które są zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki, a także poszukajmy w Internecie informacji dotyczących hotelu, w którym mamy rezydować. Może się okazać, że jego standard jest zaniżony i w rzeczywistości panują w nim nie takie warunki, jakich oczekujemy. Wypytajmy też, co dokładnie znajduje się w pakiecie all inclusive i uważnie czytajmy umowy przed ich podpisaniem.


Zapoznaj się z przepisami

Obojętnie, czy wyjeżdżasz za granicę za pośrednictwem biura, czy też na własną rękę, koniecznie zapoznaj się z przepisami prawnymi panującymi w kraju destynacji. W tym drugim przypadku jest to szczególnie ważne, tym bardziej, jeśli wybierasz się poza teren Unii Europejskiej i strefy Schengen. Sprawdź przede wszystkim ważność swojego paszportu (minimum pół roku) i dowodu osobistego oraz wszystkie informacje na temat otrzymania ewentualnej wizy (listę państw, do których Polacy nie potrzebują wizy, znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Jeżeli zamierzasz podróżować samochodem, dowiedz się, co czeka Cię podczas kontroli granicznej (opłaty, godziny otwarcia strefy, kontrola weterynaryjna przewożonych zwierząt) oraz przejrzyj przepisy ruchu drogowego.

Przelot samolotem tak samo wymaga znajomości przepisów. Przed pakowaniem, upewnij się, co możesz włożyć do walizki, jaka jest maksymalna waga oraz wymiary bagażu.

Spisz ponadto numery telefonów i adresy polskiego konsulatu oraz ambasady. Na wszelki wypadek warto znać również telefony alarmowe.


Ubezpiecz się z głową

Kwestia ubezpieczenia nie powinna być przez nas lekceważona. Tu znów – szczególnie, jeśli udajemy się poza Unię Europejską. Wykupując wakacje w biurze podróży pamiętajmy także o tym, że ubezpieczenie, jakie tam dostaniemy, to zwykle pakiet podstawowy. Nie obejmuje on takich zdarzeń, jak pobyt w szpitalu z powodu przewlekłej choroby czy wypadek podczas uprawiania sportów rekreacyjnych. I choć biura mają obowiązek zapewnić ubezpieczenie klientom, to jego wysokość jest ustalana przez każdą firmę indywidualnie, może być więc bardzo niska. Rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowej polisy we własnym zakresie. Przed podróżą do krajów Unii wystąpmy zaś o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dostaniemy ją bezpłatnie, na podstawie ważnego ubezpieczenia w NFZ.

Kwestia bezpieczeństwa obejmuje też ewentualne szczepienia (na malarię czy dur brzuszny) i wizytę kontrolną u lekarza medycyny podróży. Na wyjazd zapakuj również podręczną apteczkę.


Poznaj cel podróży będąc jeszcze w domu

Niektórzy marzą o odwiedzeniu danego kraju przez lata i wiedzą o nim niemal wszystko. Inni wyjeżdżają zupełnie w ciemno, mając w ręce jedynie ulotkę z agencji turystycznej. W końcu liczy się dla nich tylko piaszczysta plaża i zapewnienie o dobrej kuchni. Mimo wszystko, warto wiedzieć nieco więcej o państwie, do którego się udajemy, specyfice regionu i jego kulturze. Bez tego możemy się sparzyć na własnej ignorancji (sytuacje są różne), ale też wiele stracimy, na przykład nie mając pojęcia o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć. A zatem przed wyjazdem czytaj blogi podróżnicze, książki i reportaże, dowiaduj się o specyficznych zwyczajach tubylców i ich nastawieniu wobec gości zza granicy. Pomoże Ci to zdać sobie sprawę z różnic kulturowych, wynikających z tradycji i religii. Szukaj praktycznych informacji: o tym, jakie wziąć ubrania, czego się spodziewać, na co uważać, czego nie kupować, gdzie wymienić pieniądze, jak się przemieszczać, czego koniecznie spróbować z lokalnej kuchni, gdzie pojechać.


Elżbieta Gwóźdź