Poduszka a zdrowy sen - w jaką poduszkę warto się zaopatrzyć?

Poduszka a zdrowy sen - w jaką poduszkę warto się zaopatrzyć?

Nieodpowiednio dobrana poduszka może wpływać negatywnie nie tylko na komfort naszego snu, ale również na stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jaką poduszkę warto się zaopatrzyć i dlaczego jest to tak bardzo ważne.

Dlaczego zdrowy sen jest dla nas istotny?

Statystyczny człowiek przesypia 1/3 całego życia. W ciągu doby zalecane jest spanie od 7-miu do 8-miu godzin. W trakcie snu w organizmie zachodzą ważne dla naszego zdrowia oraz samopoczucia procesy, które zaburzane są w przypadku, gdy się nie wysypiamy.

Niedobór snu powodować może wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. Do głównych objawów należą: apatia, zmęczenie, problemy z pamięcią oraz koncentracją, spowolniony czas reakcji na bodźce; w skrajnych przypadkach brak snu powodować może halucynacje.

Organizm narażony na niewyspanie nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, więc jesteśmy w większym stopniu podatni na wirusy, zakażenia oraz choroby. W trakcie snu regeneruje się m. in. mózg, z którego usuwane są szkodliwe toksyny.

 

Dobór idealnej poduszki

O swój sen zadbać możemy na wiele sposobów, jednak pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest wybór odpowiedniej poduszki. Ma ona wpływ na jakość naszego snu, zdrowie, a także komfort. Ważne jest to, by poduszka zapewniała dobre podparcie kręgosłupowi oraz szyi.

Jeżeli śpimy na boku lub na plecach, musimy zwrócić uwagę na to, jak układa się nasz kręgosłup podczas leżenia. Zbyt wysoka lub zbyt niska poduszka spowoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa.

Osoby śpiące na brzuchu powinny poważnie zastanowić się nad zmianą pozycji, gdyż jest ona bardzo niekomfortowa dla kręgosłupa i nawet przy bardzo dobrej poduszce mogą wystąpić problemy ze spaniem.

Kolejną ważną kwestią jest wypełnienie poduszki. Puch lub pierze powodować mogą reakcję alergiczną. Te materiały mają również tendencję do szybkiego zużywania się. Polecanym wypełnieniem jest pianka wiskoelastyczna. Największą zaletą tej pianki jest "zapamiętywanie" kształtów. Oznacza to, że poduszka staje się dla nas z upływem czasu bardzo spersonalizowana i przystosowana idealnie do naszej głowy. Dzięki temu zapewnimy sobie bardzo zdrowy i komfortowy sen.

 

Podsumowanie – jaką poduszkę wybrać, by zdrowo spać?

Idealnie dopasowana poduszka powinna być dobrana pod kątem pozycji, jaką przybieramy podczas snu. Powinniśmy również zwrócić uwagę na jej wypełnienie. Pianka wiskoelastyczna cechuje się wysoką jakością oraz "zapamiętywaniem" kształtu głowy i odcinka szyjnego, dzięki czemu jest bardzo ergonomiczna.

Kupno odpowiedniej poduszki jest pierwszym krokiem do tego, by nasz sen był zdrowy oraz komfortowy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą poduszek na stronie: http://www.centrummateracy.com/poduszki/.