Praca w Niemczech – wszystko, o czym musisz wiedzieć

Praca w Niemczech – wszystko, o czym musisz wiedzieć

Wyjeżdżasz do Niemiec w celach zarobkowych? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego, co niezbędne.

Warunki pracy za granicą

Wyjazd do pracy za granicę jest krokiem poważnym i wiążącym, pociągającym za sobą rozliczne konsekwencje. Z początku bardzo trudno jest się zaadaptować do nowych warunków – i nie chodzi tu tylko o kraj, język itd., ale też o normy i zwyczaje obowiązujące w niemieckich zakładach pracy. Należy zaznaczyć, że panują tam warunki odmienne od tych, które znamy z własnego podwórka. I tak np. jeśli chodzi o urzędy i sektor publiczny, dzień pracy u naszych zachodnich sąsiadów kończy się mniej więcej w okolicach 16, nie tak jak u nas – dwie lub trzy godziny później. Raczej nie uchodzi wdawać się w rozmowy towarzyskie podczas wykonywania swoich obowiązków, co w Polsce nie jest na ogół niczym karygodnym. Struktura pracowników w zakładzie jest ściśle zhierarchizowana i nawet jeśli zwierzchnik pozwala zwracać się określonym osobom do siebie per ty, nie znaczy to, że można pozwolić sobie w stosunku do niego na poufałości, które byłyby dopuszczalne w relacji z kimś równorzędnym. Bardzo ważna jest również punktualność oraz wykonywanie powierzonych zadań zgodnie z uprzednio ustalonym planem.


Zarobki

Nie bez powodu tylu rodaków udaje się do Niemiec w celach zarobkowych. Można tam naprawdę sporo zarobić. By uprzytomnić sobie wysokość wynagrodzeń otrzymywanych przez niemieckich pracowników, wystarczy powołać się na dane statystyczne: ci legitymujący się wykształceniem wyższym zarabiają w skali roku ponad 30000 euro, a przychody studentów oraz robotników niewykwalifikowanych oscylują w granicach 10-15 euro za godzinę. Są to więc dosyć spore sumy. Nie możemy tu podać dokładnych cyfr odpowiadających przychodom przedstawicieli poszczególnych branż, gdyż stawki różnią się od siebie w zależności od wielu czynników, których tutaj nie będziemy szczegółowo wyłuszczać.


Dokumenty

Aby móc pracować w Niemczech, należy mieć pozwolenie na pracę (po niemiecku: Arbeitsgenehmigung lub Arbeitserlaubnis) albo pozwolenie na pobyt, które upoważnia do podjęcia pracy. Niezbędna jest również karta podatkowa (Lohnsteuerkarte), a także numer ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer). Aby otrzymać kartę podatkową, należy udać się do lokalnych władz w miejscu zameldowania; z kolei aby uzyskać numer ubezpieczeniowy, należy zwrócić się do instytucji ubezpieczeniowych. Jeśli to będzie twoja pierwsza praca, raczej ominie cię konieczność samodzielnego załatwiania sobie tych dwu niezbędnych rzeczy – na ogół to w gestii pracodawcy leży zapewnienie ich pracownikowi.
 

Przewóz osób

Jeśli już zaopatrzyłeś się we wszystkie niezbędne dokumenty i pozałatwiałeś formalności, pora nareszcie zastanowić się nad środkiem transportu, którym udasz się na miejsce. Warto skorzystać z linii autobusowych i wybrać busy do Niemiec. W zależności od regionu jest ich mniej lub więcej do wyboru. Jeśli chodzi o województwo pomorskie, przewozy do Niemiec ma w swojej ofercie firma Beata Bus, z której usług warto skorzystać.