Projektant wnętrz radzi: Jak urządzić wnętrze pokoju przedszkolaka?

Projektant wnętrz radzi: Jak urządzić wnętrze pokoju przedszkolaka?

Jedna dominująca lampa wisząca, czy dekoracyjne lampiony? Duża szafa wnękowa, a może kolorowa komoda z wysokimi szufladami? O tym, jak poradzić sobie z urządzeniem pokoju kilkulatka rozmawialiśmy zespołem architektów wnętrz Dream Design.

Przedszkolak musi mieć swój osobny pokój

Mimo że do tej pory zdarzało się wam zapraszać dziecko do swojego pokoju na noc, 3 - 4-latek powinien mieć już własne cztery kąty – to nie tylko komfort dla was, ale i dla samego malucha.

 

          Czy wiesz, że?

Im wcześniej przeniesiecie malucha do drugiego pokoju, tym lepiej. Za pewnik możecie przyjąć, że dziecko może spać z wami do 6. 8. lub najdalej 9-10. miesiąca życia.
 

Każdy maluch, który skończył 1 rok, powinien mieć swój pokój.

 

Zanim jednak zaczniecie przeglądać katalogi producentów mebli, wybierać farby, oprawy oświetleniowe i zabawki, sprawdźcie listę najpopularniejszych błędów w aranżacji.

1. Przy wyborze opraw oświetleniowych kierujecie się wyłącznie estetyką wykonania

Nie wierzcie w zapewnienia sprzedawców, że każda oprawa oświetleniowa do pokoju dziecięcego spełnia wszelkie standardy użyteczności. Zwróćcie szczególną uwagę na temperaturę barwową:

 

  • żyrandol lub inne źródło światła dominującego: optymalna temperatura 3500-4000 K,

 

  • lampka biurkowa: optymalna temperatura 4000-6000 K,

 

  • oprawy nocne (np. kinkiety ścienne): optymalna temperatura: 2500 K.

 

Zwróćcie też uwagę na żarówki, jakimi zasilane są oprawy – szczególnie, jeśli dziecko ma do nich bezpośredni dostęp, bo tak np. lampka biurowa z konwencjonalną żarówką halogenową nagrzewa się do nieznośnych temperatur – znacznie lepsze będą oprawy zasilane * wysokiej klasy żarówkami LED.

 

* Wysokiej klasy = tylko żarówki LED wiodących producentów są źródłem światła rozproszonego i wykazują wysoką trwałość na lata (liczba tzw. lumenów nie maleje w czasie).

 

2. Szukacie łóżka, zapominacie o materacu

 

Łóżko dla kilkulatka powinno łączyć w sobie 3 elementy: estetykę wykonania, bezpieczeństwo i komfort. Sądzimy jednak, że znacznie więcej czasu powinniście poświęcić doborowi odpowiedniego materaca, bo te, które są na podstawowym wyposażeniu łóżeczek – pozostawiają wiele do życzenia.W pokojach przedszkolaków doskonale sprawdzą się te ze wsadem z włókna kokosowego oraz tzw. lateksowe. Oba świetnie dopasowują się do kształtu ciała malucha, a przy tym wykazują właściwości antyalergiczne – każdy z nich to koszt przynajmniej 200 złotych.

 

3. Nie rozważacie zakupu mebli modułowych

 

Jednym z popularnych błędów popełnianych przez młodych rodziców jest wyposażanie pokoju dziecka w meble skrojone na miarę jego bieżących potrzeb. Problem w tym, że niewielka szafa garderobiana w kolorze jasnego różu z wizerunkiem Kaczora Donalda nie tylko stanie się powodem do wstydu dla kilkunastoletniej dziewczynki, ale z czasem będzie po prostu mało funkcjonalna.

 

  • W dobrych sklepach meblarskich szukajcie mebli modułowych, które możecie łączyć w różne kształty, a przy tym pobudzać wyobraźnię dziecka – mówią nam eksperci Dream Design.

 

I tak np. w miejscu tradycyjnej komody warto rozważyć zakup niewielkiej szafy z obrotowymi i demontowanymi półkami. Pamiętajcie przy tym, że meble modułowe to nie tylko realna oszczędność na domowym portfelu, ale i sposób, aby wasz maluch nie zdążył zbyt szybko znudzić się wnętrzem.

 

4. Bagatelizujecie strefę nauki dziecka

 

Strefa pracy, tj. tam, gdzie dziecko będzie spędzało kilka godzin dziennie przy książkach wymaga odpowiedniego zaplanowania. Włóżcie w projekt dużo pracy, upewnijcie się, że biurko nie jest ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie, a fotel ma regulowaną wysokość i podparcie odcinka lędźwiowego.

Przypominamy, że minimalne wymiary biurka dziecięcego to:

 

  • 90-100 centymetrów głębokości,

 

  • 120-130 centymetrów długości.

 

Jeśli maluch korzysta w tym wieku z komputera - pamiętajcie, że odległość między oczami a ekranem to minimum 50-60 centymetrów.

 

5. Z jakiegoś powodu postawiliście na najtańsze farby ścienne

 

Ściany pokoju dziecięcego powinny być pokryte albo bezpieczną fototapetą, albo farbą o odpowiednich właściwościach użytkowych. Korzystajcie tylko z tych, które charakteryzują się ponadprzeciętną odpornością na zmywanie (np. farby lateksowe), a przy tym pozostają obojętne dla zdrowia dziecka.

Farby, które możecie wykorzystać do pomalowania pokoju malucha mają jeden z kilku atestów:

 

  • Błękitny Anioł,

 

  • Fu Flower,

 

  • Polskie Towarzystwo Alergologiczne,

 

  • E. L. F.

----
Artykuł napisał Miłosz Szablewski -  Projektant wnętrz z Krakowa. Specjalista w aranżujący przestrzenie domowe w firmie DreamDesign.