Przejazdy do Niemiec - jaką formę transportu wybrać?

Przejazdy do Niemiec -  jaką formę transportu wybrać?

Polacy coraz chętniej i częściej odwiedzają naszego zachodniego sąsiada, zarówno w celach zarobkowych, jak i turystycznych. Dzięki temu konkurencja wśród przewoźników jest naprawdę duża, a oferta dla klientów – coraz bardziej korzystna. Jak najlepiej podróżować do Niemiec?

Pociąg: komfort w rozsądnej cenie

Dojazd do Niemiec pociągiem to niewątpliwie jedna z najwygodniejszych form transportu. Czas dojazdu PKP Intercity z Warszawy do dworca Hauptbahnhof w Berlinie wynosi zaledwie 3 godziny. Takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla osób podróżujących za zachodnią granicę w celach biznesowych. Komfortowe warunki w pociągu umożliwiają nawet pracę zdalną na laptopie, ponieważ pociąg wyposażony jest w sygnał Wi-Fi. Podróż pociągiem zadowoli również urlopowiczów, którzy podróżują za sporym bagażem. Cena takiego połączenia w jedną stronę wynosi średnio 150 do 250 zł, w zależności od wybranej klasy przejazdu.


 

Samolot: tanie loty, ale bez bagażu

Oferta przewoźników lotniczych obejmuje mnóstwo tanich przelotów z Polski do Niemiec. Lot trwa około 1-2 godzin.

Z tego powodu, tanie loty do Niemiec są dobrą alternatywą przede wszystkim dla biznesu – sprawdzają się idealnie w przypadku częstych, ale krótkich podróży w celach biznesowych (ze względu na ograniczenia wagi bagażu). W przypadku osób podróżujących z większymi walizkami, cena biletu może być znacznie wyższa, ze względu na konieczność dokupienia tzw. bagażu rejestrowanego, którego nie można trzymać w kabinie samolotu. Ceny biletów z bagażem podręcznym zaczynają się już od kilku złotych, a średnio wynoszą około 150 zł. W przypadku bagażu rejestrowanego należy doliczyć do biletu koszt w granicach 300 zł.


 

Busy: dla praktycznych

Busy do Niemiec kursują bardzo często, a koszty takiego transportu są naprawdę niewielkie. W cenie około 200-250 zł za osobę możemy nie tylko przejechać do mniej popularnych destynacji niż Berlin, np. do Bremen czy Hamburga, ale też zabrać niemal nielimitowany bagaż, co w przypadku pociągu jest dosyć niewygodne i nie zawsze możliwe, a w przypadku samolotu – sporo kosztuje. Niekwestionowanym plusem jest również możliwość odjazdu z wielu miast Polski. Szczególnie dużą ofertą cieszy się Pomorze, gdzie busy do Niemiec kursują z takich miast, jak: Słupsk, Gdańsk, Szczecin, Kołobrzeg, Wejherowo, Koszalin, Lębork, Wejherowo i wielu innych.


 

Auto: dla zapalonych kierowców

Świetnej jakości drogi u naszych zachodnich sąsiadów mogą skusić niejednego miłośnika motoryzacji do samodzielnej podróży autem do Niemiec. Takie rozwiązanie faktycznie może być opłacalne, jeśli na miejscu będziemy potrzebować auta i jedziemy większą grupą ludzi, na którą rozłożą się koszty transportu, np. za pośrednictwem portalu łączącego podróżników. Łączna cena benzyny w jedną stronę, z Warszawy do Berlina, wynosi ok. 500 zł, w zależności od spalania danego modelu samochodu, więc koszt na jedną osobę to zazwyczaj około 100 zł. Jednak uwaga! Należy pamiętać o doliczeniu opłat za autostrady, opłaty parkingowe, a także o tym, że w Niemczech obowiązuje tzw. naklejka ekologiczna – do kraju nie są wpuszczane auta zarejestrowane przed rokiem 1993.

Dla osób nieposiadających auta doskonałą alternatywą przewozu do Niemiec jest skorzystanie z portali społecznościowych, oferujących podwózkę autem na zasadzie stopa, jednak w zamian za wspólną zrzutkę na pokrycie kosztów benzyny.