Przelewy do Polski z UK i Irlandii – bank czy firma pośrednicząca?

Przelewy do Polski z UK i Irlandii – bank czy firma pośrednicząca?

Przelewy internetowe to najwygodniejszy i najszybszy sposób przesłania pieniędzy do rodzinnego kraju z zagranicy. Do tej pory kojarzone tylko z bankami, przekazy pieniężne online coraz częściej wykonuje się przez firmy pośredniczące. Czy taka firma jest lepszym rozwiązaniem? O tym poniżej.

Przelew przez bank

Przelewy bankowe są uważane za jedną z szybszych i wygodniejszych form transakcji międzynarodowych. Niestety to rozwiązanie okazuje się drogie, skomplikowane i mało opłacalne. Transakcje zagraniczne przez bank można przeprowadzać przez jeden z wybranych systemów: SWIFT lub SEPA. SWIFT to w polskim tłumaczeniu Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to rodzaj przelewu wykonywanego w obcej walucie, ale spoza Unii Europejskiej. Takim więc systemem zrobimy przelew na przykład z USA do Polski. Nas interesuje drugi rodzaj systemu: SEPA. Jest to Jednolity Obszar Płatności w Euro i oznacza tyle co przelew europejski przez banki krajów należących do UE. Przelewy z Wielkiej Brytanii i Irlandii są dokonywane w ramach tego systemu. Cena przelewu w SEPA zależy od banku i podana jest w tabeli opłat i prowizji – zazwyczaj sięga 10 zł. Jednak dochodzi jeszcze kwestia przewalutowania przelewanej kwoty, ponieważ przekaz realizowany jest w euro. Z przelewem z Irlandii nie będzie problemu, bo walutą tego kraju jest właśnie euro; ale jeśli chodzi o przelew z UK, zmiana kwoty w GBP na EUR może być kosztowna. Bank niestety ma zawyżone kursy przy transakcjach. Jeżeli zdecydujemy się na przelew przez tę instytucję – należy dokładnie sprawdzić aktualne kursy i opłaty. Do tych niedogodności dochodzi jeszcze czas realizacji. W przypadku pośrednictwa banku przelewy SEPA księgują się po 2-3 dniach roboczych od nadania.

 

Przelew przez firmę pośredniczącą

Alternatywą dla banków są firmy pośredniczące, oferujące szybkie i tanie przelewy do Polski. Najważniejszym atutem takich firm jest szybki czas realizacji, wynoszący maksymalnie 24h. Każda firma ma określone godziny, do których realizuje przelewy. Jeżeli do tej godziny przelejemy pieniądze – będą one jeszcze tego samego dnia u odbiorcy. Jeżeli bardzo się śpieszymy i chcemy, by nasz adresat miał środki już po kilkunastu minutach – za dodatkową opłatą możemy zlecić przelewy typu fast lub express. Dodatkowymi zaletami pośredników jest bardzo korzystny kurs, za który przewalutujemy konkretną kwotę na polski zloty, oraz niski koszt samego przelewu. Za standardową transakcję będziemy musieli zapłacić zazwyczaj 4-8 zł, w zależności od opłat konkretnego pośrednika. Na polskim rynku takich firm jest dużo, dlatego przy wyborze należy kierować się przede wszystkim kosztami usług i kwotą wybranego kursu walutowego.

 

Co jest lepsze?

Spośród dwóch wymienionych wariantów zdecydowanie lepszym wyborem będzie firma pośrednicząca. Każdemu zależy na wygodzie, oszczędzeniu czasu i jak najtańszej cenie – pośrednik spełnia wszystkie te wymogi. Taka firma to nie tylko gwarancja jakości, ale także bezpieczeństwa – możemy mieć pewność, że nasze dane są w odpowiednich rękach. Firmie pośredniczącej opłaca się zaufać – dzięki niej nasz przelew dojdzie do odbiorcy skutecznie i na czas.