Przydatne narzędzia do zgrzewania rur

Przydatne narzędzia do zgrzewania rur

Wykonane z tworzywa sztucznego (przede wszystkim plastiku) rury stanowią obecnie standard w budownictwie. Tam, gdzie można je zastosować, np. w odpływach kanalizacyjnych, zdecydowanie wyparły konstrukcje wykonane z metali (np. miedzi czy aluminium).

Co ważne, z perspektywy montażowej istnieją różne sposoby łączenia rur.

W procesie montażu rur przydatnych jest wiele atrybutów – od wszelkiego rodzaju materiałów zabezpieczających osobę tego dokonującej, po przybory ułatwiające pracę, jak chociażby obcinaczka, opaska czy podstawka. Bazowym narzędziem dla każdego, kto planuje łączyć elementy, co dość oczywiste, jest zgrzewarka do rur - https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/narzedzia-hydrauliczne/zgrzewarki

W różnych instalacjach możemy natknąć się między innymi na rury wykonane z polichlorku winylu (PCV), polietylenu (PE), polietylenu sieciowanego (PEX), polipropylenu (PP) czy polibutylenu (PB). Rodzaj zastosowanego tworzywa wpływa na metody łączenia. Oprócz podstawowego sposobu, czyli zgrzewania poprzez poddanie odcinka wysokiej temperaturze, możemy wyróżnić klejenie (nanoszenie spoiwa i zetknięcie końców rury) oraz łączenie z zastosowaniem środków o charakterze mechanicznym (np. zacisk, gwintowanie).

W przypadku rur wykonanych z polichlorku winylu (PCV), metodę ich łączenia stanowi przede wszystkim klejenie lub zastosowanie uszczelek. Jeśli chodzi o odcinki z polietylenu (PE), to łączy się je przez zgrzewanie zgrzewarką polidyfuzyjną lub gwintowanie. Rury z polietylenu sieciowanego (PEX) można ze sobą połączyć przez zacisk, polipropylenowe (PP) zaprasowaniem lub stosując złączki, polibutylenowe (PB) zgrzewaniem polidyfuzyjnym lub zaciskiem.

 

Co trzeba brać pod uwagę przy wyborze zgrzewarki?

Jeśli już określimy jakiego rodzaju rury (rodzaj tworzywa sztucznego) będziemy łączyć, należy jeszcze rozważyć kilka innych, dość istotnych czynników, wpływających na to, jaka zgrzewarka będzie adekwatna dla naszych potrzeb.

Przy łączeniu z użyciem zgrzewarki ważnym parametrem jest grubość rury, wpływająca na dobór zgrzewarki pod kątem odpowiedniej mocy – grubsze rury potrzebują jej więcej. Najbezpieczniejszym wyborem są zgrzewarki oferujące moc 1000 W. Z kolei średnica rury wpływa na rozmiar tulejek grzewczych, które musimy dopasować – zgrzewarki różnią się pod względem oferowanych nakładek. Każda zgrzewarka do rur oferuje także określony przedział ciepła, którą jest w stanie wytworzyć, dlatego istotnym elementem jest temperatura stapiania tworzywa, z którego wykonane są łączone odcinki. Trzeba pamiętać, że również zbyt duża temperatura może wpłynąć na niepowodzenie montażu.