Rower trójkołowy rehabilitacyjny - jaki warto kupić?

Rower trójkołowy rehabilitacyjny - jaki warto kupić?

Rower trójkołowy rehabilitacyjny to świetne rozwiązanie dla osób mających problemy z poruszaniem się. Polecany jest nie tylko przy zaburzeniach ruchowych, ale także dla osób starszych. To także wygodny środek transportu. Co trzeba wiedzieć o takich rowerach i jakie modele warto zakupić?

Czym jest rower trójkołowy?

Rower trójkołowy to specjalnie skonstruowany środek transportu z kierownicą, jednym kołem z przodu i dwoma kołami takiej samej wielkości z tyłu. Dodatkowe tylne koło sprawia, że rower sam zachowuje równowagę, bez względu na to, w jakim tempie się jedzie. Taki rower znajduje zastosowanie jako narzędzie do przemieszczania się dla seniorów, osób z niepełnosprawnością ruchową, mających zaburzenia balansu czy dla wszystkich tych, którzy potrzebują bezpiecznego, wygodnego i stabilnego środka do jazdy. Na rowerze trójkołowym można przejechać dłuższy dystans bez dużego wysiłku. Dzięki swojej konstrukcji rowery te nie wymagają większej siły, aby utrzymać je w pozycji pionowej. Właśnie dlatego umożliwiają zatrzymanie się np. dla odpoczynku, bez konieczności zsiadania. Rowery tego typu przeznaczone są m. in. dla osób wymagających rehabilitacji przy takich chorobach jak stwardnienie rozsiane, niedowład rąk lub nóg, choroby reumatoidalne, a także przy schorzeniach, w których potrzebne jest wzmocnienie kończyn dolnych. Poprawna pozycja jazdy ogranicza ryzyko wystąpienia bólu pleców. Ponadto praktycznie każdy rower trójkołowy rehabilitacyjny posiada między tylnymi kołami sporą przestrzeń, zagospodarowaną najczęściej zamontowanym koszykiem zakupowym. W sklepach dostępne są rowery tradycyjne i napędzane silnikiem elektrycznym.

 

Jaki rower jest najlepszy?

Może wydawać się, że rowery trójkołowe są trudne w jeździe i w wyborze. Jednak nie są takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Do standardowej wersji roweru zwykłego lub elektrycznego można dobrać różnego rodzaju udogodnienia. Za dodatkową opłatą dodaje się oparcie pleców, stabilizator podudzia, podnóżek czy noski do pedałów (specjalnie skonstruowane paski, mające za zadanie podtrzymać stopę i zapobiec ześlizgnięciu się jej z pedała). Przy wyborze roweru warto kierować się przede wszystkim naszą wygodą, a także ewentualnym typem i stopniem schorzenia. Celem takich dodatków jest nie tylko zwiększenie komfortu jazdy, ale też stabilizacja i czasami niezbędne podtrzymanie kręgosłupa lub całego ciała.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Przede wszystkim na maksymalne obciążenie, rodzaj hamulców, średnicę kół, wysokość oraz wagę. Rowery trójkołowe są znacznie cięższe od tych dwukołowych. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy mieszkamy na wyższych piętrach w bloku bez windy – nie każdy wielokondygnacyjny budynek posiada rowerownię czy piwnice; ważne jest zatem, abyśmy mieli możliwość przechowywania roweru na parterze, bez konieczności wnoszenia go do mieszkania.

 

Jeżeli posiadasz w rodzinie osobę starszą, niepełnosprawną lub borykającą się z trudnościami ruchowymi, a może sam potrzebujesz pomocy w postaci wygodnego środka do przemieszczania się – pomyśl nad zakupem roweru trójkołowego rehabilitacyjnego, aby ułatwić sobie lub komuś aktywność fizyczną pomimo niedogodności i dolegliwości.