Rozbita porcelana - jak ją posklejać?

Rozbita porcelana - jak ją posklejać?

Porcelanowe naczynia i figurki dodają aranżowanym wnętrzom wyjątkowego szyku i niepospolitego charakteru. Jednak z uwagi na ich kruchość bywają narażone na rozmaite uszkodzenia. Jak trwale posklejać rozbitą porcelanę, nawet gdy rozpadnie się ona na wiele drobnych części? Oto nasz krótki poradnik.

Przygotuj porcelanę do naprawy

Przed połączeniem wszystkich fragmentów porcelanowego przedmiotu każdy z elementów musi być odpowiednio przygotowany. Przede wszystkim dokładnie umyj porcelanę przy pomocy wilgotnej ściereczki. Następnie należy rozpuścić i usunąć z powierzchni klejonego materiału pozostałości tłuszczu. Możesz użyć w tym celu benzyny lakowej, zmywacza do paznokci, spirytusu lub rozpuszczalnika. Oczyszczone kawałki porcelany opłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia.

 

Sprawdź, czy elementy do siebie pasują

Wcześniej przygotowane części rozbitej porcelany powinny do siebie pasować. Sprawdzisz to, łącząc je ze sobą na sucho. W ten sposób ustalisz też kolejność klejenia poszczególnych elementów. Jeszcze przed przystąpieniem do trwałego łączenia kawałków porcelany przetrzyj krawędzie każdego z nich drobnoziarnistym papierem ściernym.

 

Przygotuj spoiwo

Do sklejenia rozbitej porcelany najlepiej nadaje się bezbarwny klej, zawierający żywicę epoksydową. Pozwala on na dokładne połączenie elementów. Schnie dość szybko, dając jednak czas na staranne dopasowanie kawałków porcelany. Klej epoksydowy nie kosztuje zbyt wiele, w dodatku z powodzeniem wykorzystasz go przy okazji innych napraw.

 

Nałóż klej i przymocuj wszystkie fragmenty

Właściwe klejenie rozpocznij od naniesienia warstwy kleju epoksydowego na całą krawędź największego z porcelanowych elementów. Dociśnij do niego pierwszy fragment. Łącząc go z drugą częścią rozbitego naczynia bądź figurki, wyciskaj jednocześnie nadmiar kleju z krawędzi. Jak najszybciej pozbądź się go przy pomocy ściereczki lekko namoczonej w spirytusie lub zmywaczu do paznokci. Na powierzchni sklejanej porcelany nie powstaną wówczas nieestetyczne zabrudzenia. Po dociśnięciu elementu i usunięciu kleju unieruchom klejony fragment taśmą malarską. Postępuj tak samo z każdą kolejną dołączaną częścią, trwale łącząc kawałki rozbitej porcelany. Pozostaw posklejany przedmiot do wyschnięcia. Gdy klej zastygnie, delikatnie zdejmij taśmę zabezpieczającą. Ewentualne pozostałości ostrożnie usuń skalpelem albo żyletką.

Nie musisz wyrzucać pękniętej ani rozbitej porcelany. Używając kleju, ściereczki, rozpuszczalnika i papieru ściernego, uratujesz ulubioną filiżankę albo talerz, który rozpadł się na kilka części. Dokładnie czyszcząc i trwale łącząc rozdzielone elementy, nadasz porcelanowym przedmiotom nowe życie. Choć sklejanie wielu kawałków może być nie lada wyzwaniem, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i należytej staranności skomplikowany proces będzie przebiegał sprawnie i przyniesie satysfakcjonujące rezultaty.

Jeśli cenisz sobie najwyższą jakość, piękno i ponadczasowy styl, zobacz elegancką porcelanę dostępną w sklepie Home and Passion.