Rozmowa kwalifikacyjna - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Rozmowa kwalifikacyjna - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy w danej firmie, powinieneś udzielać precyzyjnych odpowiedzi na pytania i zajmująco opowiadać o swoich umiejętnościach i doświadczeniach. Ale liczą się również gesty i zachowanie. O co należy zadbać, by zaprezentować się w jak najlepszym świetle?

Punktualność

Jeśli spóźnisz się na rozmowę, rekruter może zacząć postrzegać Cię jako osobę niezorganizowaną, roztargnioną bądź zapominalską. Co więcej, pośpiech z pewnością przysporzy Ci stresu i problemów z koncentracją już na początku spotkania. Aby zyskać pewność, że dotrzesz na czas, przed dniem rozmowy sprawdź, ile zajmuje Ci dojazd do firmy pracodawcy. Warto uwzględnić 5-10 minut zapasu, aby odetchnąć i odnaleźć wyznaczone miejsce.

 

Właściwy strój

Ubiór przygotowany na spotkanie rekrutacyjne powinien być schludny, czysty i dopasowany do sytuacji. Jeśli nie wiesz, jaki dress code panuje w danym przedsiębiorstwie, wybierz wersję bardziej formalną. Lepiej wyglądać zbyt elegancko niż mało profesjonalnie. Warto postawić na klasyczne zestawy ubrań – w przypadku kobiet na spódnicę bądź spodnie połączone z koszulą i żakietem, z kolei dla mężczyzn najlepszym strojem będą spodnie, koszula i marynarka. Nie należy przesadzać z perfumami i makijażem.

 

Uśmiech i pewność siebie

Przy wejściu do pomieszczenia, w którym ma odbyć się rozmowa kwalifikacyjna, lekko się uśmiechnij. Pamiętaj też o zachowaniu wyprostowanej sylwetki, podniesieniu głowy i nawiązaniu kontaktu wzrokowego z rekruterem. Spotkanie z potencjalnym pracodawcą może być dla Ciebie stresujące, ale właściwe przygotowanie pozwoli poczuć się pewniej i zakomunikować to również za pośrednictwem postawy niezdradzającej wahania.

 

Pewny uścisk dłoni

Pewny i zdecydowany uścisk dłoni połączony z uśmiechem wzbudza sympatię i zaufanie. Rekruter poczuje, że darzysz go szacunkiem, a jednocześnie znasz swoją wartość i nie masz nic do ukrycia. Nie należy jednak przesadzać z siłą uścisku. Zbyt mocny uścisk sygnalizuje chęć manipulowania innymi, władczą naturę albo po prostu gwałtowny, wybuchowy charakter. Z kolei uścisk słaby odbiera się zwykle jako oznakę nieśmiałości, nadmiernej zachowawczości, braku zdecydowania i wiary w siebie.

 

Utrzymuj kontakt wzrokowy

Aby podkreślić swoje zaangażowanie w udzielanie odpowiedzi na postawione pytania i zaakcentować zainteresowanie kwestiami poruszanymi przez rozmówcę, warto utrzymywać z nim kontakt wzrokowy. Nie należy błądzić wzrokiem po pomieszczeniu ani wpatrywać się w podłogę. Nie można jednak popadać w skrajność – zbyt natarczywe spojrzenie może przytłaczać i sprawić, że rekruter poczuje się niekomfortowo.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej kandydat ma tylko jedną okazję, by zrobić na pracodawcy dobre wrażenie. Z tego powodu należy pamiętać o tym, jak ważne są pozornie nieznaczące drobiazgi. Postawa, reakcje i gesty przekładają się na decyzję rekrutera oraz na sposób, w jaki będzie postrzegał on zatrudnionego pracownika w przyszłości.

Jeśli chcesz rozwijać się w swojej branży lub szukasz  zupełnie nowego zajęcia, najlepsze oferty pracy znajdziesz na https://praca.money.pl/praca-katowice-m1.html.