Salon kosmetyczny – jak go urządzić?

Salon kosmetyczny – jak go urządzić?

Już tylko kilka mebli dzieli cię od rozpoczęcia pracy w twoim własnym salonie kosmetycznym. Zanim jednak zaczniesz ich poszukiwania, zastanów się, które meble muszą znaleźć się w twoim gabinecie. Rozważ, jakie usługi chcesz wprowadzić do oferty, i dostosuj do nich wyposażenie swojego zakładu pracy.

Czego potrzebujesz?

Trudno jednoznacznie określić, jakie meble muszą znaleźć się w salonie kosmetycznym. Każdy tego typu gabinet ma bowiem nieco inny charakter i specjalizuje się w innych usługach. Niektóre z nich – np. odnowę biologiczną, manicure i pedicure – świadczy znaczna większość kosmetyczek. Jeśli więc do nich należysz, musisz pójść w ślady koleżanek po fachu i wyposażyć się w fotel kosmetyczny, biurko i kilka innych mebli, bez których twoja praca będzie właściwie niemożliwa. Bez względu na to, czym się trudnisz i jaki charakter ma mieć twój salon – wszystkie meble kosmetyczne znajdziesz tutaj.

 

Fotel kosmetyczny

Fotel to prawdziwe centrum dowodzenia każdej kosmetyczki prowadzącej zabiegi odnowy biologicznej i spa, stosującej maseczki, depilacje i wszelkiego rodzaju zabiegi upiększające. Fotele kosmetyczne można podzielić na trzy rodzaje: standardowe, hydrauliczne i elektryczne.

Fotel standardowy, jak sama nazwa wskazuje, to najprostsze w formie siedzisko, jakie może znaleźć się w salonie kosmetycznym. Tego typu fotele są zdecydowanie najtańsze, ale większość ich elementów jest nieruchoma lub ograniczona ruchowo.

Fotele hydrauliczne i elektryczne są nieco bardziej złożone, nie tylko pod względem funkcji, ale i budowy. Jako nowoczesne meble cechują się dużą ergonomią i możliwością dopasowania każdego elementu do zasiadającego w nim klienta – od podgłówka aż po podnóżek. Działanie fotela hydraulicznego oparte jest na pompie hydraulicznej, umożliwiającej dowolne manewrowanie położeniem siedziska. Fotele elektryczne są prawie w całości regulowane przez pilot.

Niektóre modele foteli kosmetycznych oprócz standardowego wyposażenia posiadają również elementy umożliwiające wykonanie pedicure – wówczas oparcie na nogi jest podzielone na pół i ruchome.

 

Biurko kosmetyczne

Miejscem pracy każdej manicurzystki jest oczywiście biurko kosmetyczne. Jeżeli twoja praca opiera się głównie na dbaniu o paznokcie, możesz zdecydować się na biurko o większych rozmiarach niż standardowe. Oprócz wymiarów mebla zwróć uwagę na jego dodatkowe wyposażenie. Najważniejszymi elementami biurka są pochłaniacz, pomagający utrzymać czystość na stanowisku pracy, a także półki i szuflady, w których mogą znaleźć się wszystkie najbardziej potrzebne przybory. Wybierając biurko kosmetyczne, zwróć również uwagę na możliwość zamówienia go wraz z innymi akcesoriami, takimi jak dopasowana lampa, poduszeczka do manicure, a nawet krzesło.

 

Drobne dodatki

Często na jakość pracy wpływają z pozoru nieistotne elementy wyposażenia. W salonie kosmetycznym, w którym wykorzystuje się dużą ilość różnego rodzaju specyfików i korzysta z wielu niewielkich urządzeń, warto postawić na mebel, który pomieści je wszystkie. Niezawodne w tej kwestii są mobilne stoliki kosmetyczne, wyposażone w kilka półek bądź szuflad. Meblami pokrewnymi są szafki i regały kosmetyczne, pośród których można znaleźć zarówno modele stojące, jak i ruchome.

 

Zadbaj o czekających

Jeżeli twój salon kosmetyczny przyjmuje dużą ilość klientów, niezbędna w nim będzie odpowiednio wyposażona poczekalnia. Może się w niej znaleźć wygodna sofa lub modne fotele, które umilą czas osobom oczekującym na swój zabieg. Znajdź też miejsce na recepcję, która zachęci klienta do umówienia się na kolejną wizytę.