Skuteczne odkurzanie

Odkurzacz to gadżet, którego posiadanie jest koniecznością. Każdy, kto chce zachować porządek w swoim mieszkaniu, decyduje się na jego kupno. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju sprzęty, które ułatwią nam pochłanianie brudu i kurzu w kilka chwil. W artykule podpowiadamy, co najlepiej wybrać.

Odkurzacz workowy

Tego rodzaju odkurzacze są nam najlepiej znane. Każdy ma albo miał taki odkurzacz w swoim domu. Odkurzacz workowy charakteryzuje się tym, że magazynowane przez niego odpady gromadzą się w worku. Może to być worek wielorazowego użytku, wówczas po przepełnieniu należy go opróżnić i ponownie umieścić we wnętrzu odkurzacza lub worek jednorazowy, który wyrzucamy po napełnieniu odpadami. Odkurzacze tego typu są bardzo uniwersalne i nadają się do czyszczenia powierzchni różnego typu. Bardzo często posiadają dodatkowe końcówki przeznaczone np. do mebli tapicerowanych lub do trudno dostępnych miejsc. Niestety odkurzacze workowe mogą podrażniać osoby uczulone na kurz, dlatego też jeśli mamy w domu alergika, to dobrze kupić odkurzacz cyklonowy.

Odkurzacz bezrowkowy

Tego rodzaju odkurzacz określa się także odkurzaczem cyklonowy. Sprzęt ten nie posiada worka na brud, w zamian za to w jego wnętrzu znajduje się specjalny pojemnik, w którym gromadzą się nieczystości. Odkurzacze bezrowkowe zazwyczaj są wyposażone w specjalny system filtracji powietrza, który blokuje wydostawanie się pochłoniętego kurzu na zewnątrz. Dzięki temu odkurzacz cyklonowy jest odpowiedni dla astmatyków i alergików.

Odkurzacz ręczny

Tego typu odkurzacz często bywa nazywany także odkurzaczem samochodowym. Określenie to jest związane z faktem, że odkurzacz ręczny dobrze nadaje się do czyszczenia przestrzeni, do których ciężko jest dotrzeć sprzętem tradycyjny. Tego typu sprzęt swoje zastosowanie znajduje również jako podręczny odkurzacz, do wciągania wszelkiego rodzaju zabrudzeń powstających w zakamarkach, w rogach, pod szafkami, na dywanikach itp. Odkurzacz ręczny z powodzeniem usunie sierść zwierząt zalegającą na kanapach, poduszkach, narzutach i ubraniach. Dobrze poradzi sobie także z pajęczynami i rozsypanym cukrem, solą, mąką, ziemią i innymi tego rodzaju substancjami. Odkurzacze ręczne są bezrowkowe, a zebrany brud gromadzi się w specjalnym pojemniku. Niektóre z modeli posiadają podłączenie do gniazda samochodowego. Na rynku znajdziemy odkurzacze ręczne do odświeżania powierzchni zarówno na sucho, jak i na mokro.

Odkurzacz na wodę

Odkurzacze piorące są przeznaczone do odświeżania dywanów, wykładzin, wycieraczek, mebli tapicerowanych i innych tego typu akcesoriów. Za pomocą wody usuwają nie tylko powierzchowny kurz i brud, ale i ten zalegający we wnętrzu. Odkurzacz na wodę pomoże nam zwalczyć różnego rodzaju plamy i zabrudzenia, na które działanie tradycyjnego odkurzacza było bezskuteczne. Tego typu sprzęt usuwa dużo większą liczbę zanieczyszczeń niż pozostałe rodzaje odkurzaczy. Jest niezastąpiony w domach alergików, z łatwością pochłania kurz unoszący się w powietrzu. Wodę wykorzystują też odkurzacze z funkcją prania. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest odkurzacz z turboszczotką oferowany przez sklep internetowy Mango.