Soczewki kontaktowe – specyfika, przegląd, zalety

Soczewki kontaktowe – specyfika, przegląd, zalety

Soczewki kontaktowe to hit rynku optycznego. Co prawda nie wyparły one okularów, które za sprawą oprawek stanowią nie tylko aparat korekcyjny, ale też element garderoby, ale zaczęły być atrakcyjną alternatywą.

Specyfika soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe, podobnie jak okulary, to aparat korekcyjny służący poprawie widzenia. O ile jednak okularów nie zakłada się bezpośrednio na oczy, o tyle soczewki kontaktowe tak. Te cienkie powłoki pozostają niezauważalne, ale też nieodczuwalne. Wbrew pozorom wcale nie czuje się, że się je nosi; nie nastręczają też problemu przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. "Kontakty" mogą nosić wszyscy, z wyjątkiem osób, które cierpią na suchość oczu lub jakąś alergię. Nie trzeba ich jednak nosić nieustannie. Można ich używać naprzemiennie z okularami.

 

Przegląd soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dostępne są na rynku w różnych wariantach. Klasyfikuje się je ze względu na wadę wzroku, którą korygują, a także ze względu na wiele innych czynników. Oto trzy kryteria podziału kontaktów:

 

1. Soczewki kontaktowe ze względu na materiał wykonania:

Ze względu na materiał wykonania wyróżnia się soczewki twarde i miękkie. Twarde powstały jako pierwsze, stosuje się je przy bardziej poważnych wadach wzroku. Używa się ich przez dłuższy okres czasu, na przykład przez rok lub nawet kilka lat. Wytwarza się je specjalnie na zamówienie; pokrywają mniejszą powierzchnię oczu.

Soczewki miękkie powstały jako drugie, stosuje się je przy mniej poważnych wadach wzroku. Używa się ich przez krótki okres czasu, na przykład przez tydzień lub miesiąc. Wytwarza się je masowo i pokrywają one większą powierzchnię oczu.

 

2. Soczewki kontaktowe ze względu na długość użytkowania:

Ze względu na długość użytkowania wyróżnia się soczewki jednorazowe i wielorazowe. Soczewki jednorazowe to takie, które zakłada się na jeden dzień, a wieczorem się je od razu wyrzuca. Soczewki wielorazowe to takie, które zakłada się na dzień, zdejmuje na noc, a kolejnego dnia znów można je założyć. Soczewki wielorazowe dzielą się na: tygodniowe, miesięczne i kwartalne.

 

3. Soczewki kontaktowe ze względu na wadę wzroku:

Ze względu na wadę wzroku wyodrębnia się soczewki sferyczne, cylindryczne i multifokalne. Soczewki sferyczne stosuje się przy krótkowzroczności i dalekowzroczności. Posiadają one oś sferyczną, która skupia lub rozprasza obraz. Soczewki cylindryczne, czyli toryczne, stosuje się przy astygmatyzmie. Posiadają one oś cylindryczną, która prostuje zakrzywiony obraz. Soczewki multifokalne stosuje się przy presbiopii, zwanej też starczowzrocznością. Posiadają one dwie osie sferyczne: skupiającą oraz rozpraszającą obraz.

 

Zalety soczewek kontaktowych

W soczewkach kontaktowych trudno znaleźć wady, za to odznaczają się ona wieloma zaletami. Nie sprawiają problemu na zimnym powietrzu, bo nie zaparowują. Sprawdzają się idealnie w wodzie, bo nie spadają, oraz na słońcu, bo można spokojnie nosić też okulary przeciwsłoneczne. Poza tym warto podkreślić, że niektóre osoby po prostu lepiej wyglądają bez okularów.