Sprawdzone sposoby na pozbycie się plam z ubrań

Na co dzień obcujemy z substancjami, przed którymi staramy się chronić nasze ubrania. Każdy jednak nieopatrznie strącił kiedyś ze stołu lampkę wina lub pochlapał się tłustym sosem. Niektórzy pewnie się poddali i brudne rzeczy wyrzucili, inni – wyczyścili. W jaki sposób?

Plamy z wina

Skoro już o winie mowa… Ten wyjątkowy trunek ma silne właściwości barwiące. W dodatku nietrudno o to, by ciemna zawartość delikatnego kieliszka znalazła się na sukience lub koszuli, zwłaszcza podczas imprezy. Jeśli jesteśmy zaopatrzeni również w białe wino lub szampana, polejmy nim powstałą plamę. Potem wypierzmy materiał. To skuteczny sposób, ale komu szkoda kolejnego rozlanego wina, niech wypróbuje posypanie plamy solą (najlepiej gruboziarnistą). Potem wystarczy już tylko płukanie. Na stare plamy tego typu najlepsze będą pianka lub żel/krem do golenia. Warstwę kosmetyku nakładamy na plamę i pozostawiamy na 20 minut, a później płuczemy w ciepłej wodzie.


Mąką w tłuszcz

Na wspomniane plamy z tłustego sosu również jest metoda. I warto ją znać, bo tłuszcz bardzo często ląduje tam, gdzie nie powinien. Wtedy nowo powstałą plamę zasypujemy mąką ziemniaczaną. Po kilku minutach tkaninę możemy wypłukać lub wyczyścić szczotką.


Wosk ze świecy

Plamy z wosku przytrafiają nam się zdecydowanie rzadziej, ale nie są wcale łatwe do usunięcia. Po zdrapaniu twardego wosku i tak zostaje zabrudzenie. Z ubrań najlepiej usunąć je przy pomocy żelazka i starej gazety. Do materiału z obydwu stron przykładamy gazetę i tak przystępujemy do prasowania. Pod wpływem temperatury papier gazetowy „przejmie” plamę.


Pamiątka po trawie

Zabrudzenia z trawy to „ulubione” plamy dzieci, ale nie tylko. Usuniemy je z ubrań przy użyciu szmatki nasączonej wodą utlenioną. Jeżeli mamy w domu 70% alkohol lub amoniak, te substancje także będą pomocne. Wystarczy polać nimi plamę i zostawić na kilka minut, a następnie spłukać.


Lakier do paznokci

Niestety, plamy z lakieru nie zawsze można usuwać zmywaczem. Jeśli pobrudzimy gruby i dość ciemny materiał, zwykle nie ma z tym problemu, ale przy delikatnej, jasnej bluzce ryzykujemy powstaniem jeszcze większej plamy. Bezpieczniej jest więc sięgnąć po lakier do włosów. Spryskujemy nim tkaninę i czekamy aż wyschnie. Zabrudzenie po chwili zeskrobujemy, a następnie ubranie płuczemy w wodzie z mydłem i pierzemy.

 

Elżbieta Gwóźdź