Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia

Zaawansowana sztuczna inteligencja nie jest już jedynie wymysłem powieściopisarzy. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia, również w służbie zdrowia.

Sztuczna inteligencja kojarzy nam się przede wszystkim z superinteligentnymi robotami, które widujemy na kinowym ekranie. Jakkolwiek postępująca robotyzacja różnych aspektów życia jest czymś nieuniknionym, to jednak warto wiedzieć, że sztuczna inteligencja może mieć charakter bardziej niematerialny. I tak na przykład rozwiązania technologiczne, które wprowadza się obecnie w służbie zdrowia, oparte są na przetwarzaniu danych w chmurze.

 

Zastosowania sztucznej inteligencji w służbie zdrowia

Sztuczna inteligencja może usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia na różne sposoby. Na przykład wiele ułatwiałyby inteligentne systemy rezerwacji wizyt lekarskich. Dzięki nim lekarz poświęcałby więcej czasu samemu leczeniu pacjentów, a nie formalnościom nieodłącznym w chwili obecnej od tego zawodu. Dużym udogodnieniem mogłyby być technologiczne ulepszenia w diagnostyce.

Już teraz furorę robi chińska aplikacja Good Doctor, dzięki której pacjenci mogą z dużą dozą prawdopodobieństwa określić naturę swoich dolegliwości. Aplikacja diagnozuje użytkownika na podstawie deklarowanych objawów, wykorzystując potężny zasób danych przetwarzanych w chmurze obliczeniowej. Po analizie program decyduje, czy konsultacja z lekarzem jest wymagana, czy nie.

Jeśli taka konieczność zachodzi, Good Doctor umożliwia nawiązanie telekonferencji z odpowiednim specjalistą. W wielu krajach takie udogodnienie mogłoby rozwiązać problem długich kolejek przed gabinetami lekarskimi. A specjaliści zajmowaliby się tylko poważnymi przypadkami.

 

Lepsza diagnostyka

Jak się okazuje, sztuczna inteligencja może być o wiele skuteczniejsza od prawdziwych lekarzy w diagnozowaniu chorób (o tym jak często należy się badać przeczytaj na vitalogy.pl ) . W Holandii opracowano algorytm, który analizuje materiał z mammografii pacjentek pod kątem zmian mogących wskazywać na chorobę nowotworową.

Algorytm ten stawiał trafniejsze diagnozy niż zespół 11 doświadczonych lekarzy. Dzięki precyzyjnej ocenie stanu zdrowia sztuczna inteligencja pozwala więc uniknąć niepotrzebnych wydatków i znacznie przyspieszyć proces leczenia.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane powyżej zalety sztucznej inteligencji, należy się spodziewać, że prędzej czy później stanie się ona standardem w służbie zdrowia. Technologia cały czas idzie do przodu i ma coraz więcej do zaoferowania. A branża medyczna to bardzo podatny grunt dla nowinek technologicznych.