Tani prąd budowlany – ile można zyskać?

Tani prąd budowlany – ile można zyskać?

Na budowie niezbędny jest dostęp do energii elektrycznej. Jednak prąd budowlany jest bardzo drogi. Jak zminimalizować koszty jego zużycia?

Źródła prądu na budowie

Na placach budowy na ogół czerpie się energię elektryczną z najbliższych źródeł. Nie zawsze jest to legalne. Pobierając prąd od okolicznych mieszkańców, łamiemy prawo. Odsprzedawać energię mogą wyłącznie podmioty mające specjalne uprawnienia. Kodeks karny przewiduje karę grzywny za niestosowanie się do tego przepisu.

Innym, choć równie niedoskonałym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy. To urządzenie nie dostarcza potrzebnej na budowie ilości energii.

Okazuje się, że najbardziej opłacalnym wyjściem jest zawarcie umowy z firmą energetyczną.

 

Tani prąd na budowę

Wiele firm energetycznych ma w swojej ofercie taryfy dedykowane firmom budowlanym oraz wszystkim tym, którzy budują dom i potrzebują prądu do przeprowadzenia prac. Taryfy budowlane są droższe niż zwykłe, ale operatorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i różnicują swoją ofertę w taki sposób, aby w możliwie największym stopniu dopasować się do potrzeb użytkowników. Można więc zdecydować się na taryfę C11, w ramach której przez całą dobę obowiązuje ta sama stawka za kilowatogodzinę, lub C12, która uzależnia stawkę od pory dnia. Bezpieczniej jest wybrać tę pierwszą opcję; z drugiej powinny korzystać osoby, które mają pewność co do tego, że prace budowlane wymagające użycia prądu będą trwały zawsze w określonych godzinach.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek opcję, dowiedz się, jak wysokie opłaty handlowe i abonamentowe zawiera dana taryfa. Poza tym warto przed podpisaniem umowy zasięgnąć porady doświadczonego elektryka, który oceni, ile prądu będzie trzeba zużyć na budowie – i na podstawie jego szacunków dobrać odpowiednią taryfę. Dzięki takiej fachowej poradzie możesz zaoszczędzić całkiem sporą sumę i zagwarantować sobie tani prąd.

 

Po zakończeniu prac budowlanych nie zapomnij zmienić taryfy na taką, która będzie odpowiednia dla gospodarstwa domowego, prąd budowlany kosztuje bowiem znacznie drożej, a maszyny przydatne na placu budowy pobierają więcej energii niż zwykłe sprzęty AGD. Aby mieć niskie rachunki za energię elektryczną, wybierz dobrego operatora. Na uwagę zasługuje m. in.: https://poprostuenergia.pl/.