Tomografia komputerowa. Co pozwala wykryć aparat CT?

Tomografia komputerowa. Co pozwala wykryć aparat CT?

Tomografia komputerowa (CT) to metoda diagnostyczna wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie i pozwalająca na uzyskanie obrazu przekrojów poszczególnych narządów. Jakie schorzenia pozwala zdiagnozować sprzęt CT? Jak wygląda badanie?

Dzięki nowym technologiom skanery CT umożliwiają odtworzenie precyzyjnych obrazów nie tylko kości, ale także tkanek miękkich takich jak płuca, serce, narządy jamy brzusznej i mięśnie. Tomografia komputerowa wykorzystuje bowiem złożenie projekcji obiektu z różnych kierunków, przez co możliwe jest utworzenie obrazów przekrojowych i przestrzennych.


Jakie są wskazania do wykonania tomografii komputerowej?

Tomografia komputerowa wykonywana jest na zlecenie lekarza i stanowi jedno z podstawowych badań w poważnych urazach, w których konieczna jest natychmiastowa ocena uszkodzeń. Stosuje się ją również na dużą skalę m.in. w chirurgii, ponieważ pozwala np. określić rozległość struktur anatomicznych przed zabiegiem operacyjnym, i w onkologii – gdzie umożliwia wykrycie zmian nowotworowych, a także ewentualnych przerzutów.

Aparaty CT znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku poważnych urazów głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy. Badanie wykonuje się także w przypadku podejrzenia nowotworu mózgu, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, choroby kości czaszki, zatok, jam nosa, gardła i krtani, a także chorób płuc, takich jak nowotwory, ropień i przy zatorowości płucnej.

Skaner CT potrafi także zdiagnozować choroby osierdzia i dużych naczyń krwionośnych oraz wady serca, guzy serca i tętniaki aorty. Skanery CT znajdują także zastosowanie w wykrywaniu i ocenie zaawansowania nowotworów w jamie brzusznej – m.in. wątroby, trzustki, nerek, pęcherzyka żółciowego czy śledziony. Tomografia komputerowa pozwala bowiem stwierdzić, czy nowotwór dotyczy tylko jednego narządu, czy też obecne są przerzuty w innych narządach. Wszystko o tomografii komputerowej znajdziesz na stronie: www.philips.pl/healthcare/solutions/computed-tomography

To niejedyne zastosowania tomografii komputerowej. Dzięki badaniu można także wykryć choroby nerek (m.in. zapalenia, guzy, zwężenie tętnic nerkowych czy wodonercze) oraz narządów rozrodczych i pęcherza moczowego.

 

Tomografia komputerowa – przebieg badania

Do badania nie trzeba się rozbierać. Niezbędne jest jednak zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak kolczyki, zegarki itp., a także pozbycie się telefonu i portfela.

Pacjent kładzie się na przesuwalnym stole, który stopniowo wsuwa się do tunelu. Podczas badania należy leżeć nieruchomo, by uzyskany wynik był jak najdokładniejszy. W trakcie tomografii osoba ją przeprowadzająca informuje pacjenta na bieżąco o odpowiednim sposobie zachowania.

Tomografia trwa zazwyczaj około kilku, kilkudziesięciu minut, a wynik badania wydawany jest zazwyczaj już po kilku dniach.