Tusze i tonery do drukarek - oryginalne czy zamienniki?

Tusze i tonery do drukarek - oryginalne czy zamienniki?

Właściciele sprzętu drukującego regularnie zadają sobie pytanie w kwestii tonerów oraz tuszów – kupować oryginały czy zamienniki? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie i rozstrzygniemy tę wątpliwość.

Droga eksploatacja tanich drukarek

Drukarkę laserową lub atramentową kupić możemy już za 200-300 zł. Wystarczy ona zarówno do domowego użytku, jak i do wydruku setek dokumentów w małym biurze. Urządzenia wielofunkcyjne, które dodatkowo oferują możliwość kopiowania oraz skanowania plików, kosztują w większości przypadków niewiele więcej (około 500 zł za dobry sprzęt).

Niska cena sprzętu niestety nie idzie w parze z małymi kosztami eksploatacji. Oryginalny toner do drukarki laserowej kosztuje od 100 zł do 250 zł, a tusz do drukarki atramentowej to koszt od 50 zł do 150 zł. W niektórych przypadkach to prawie połowa ceny urządzenia. Zamienniki mogą być tańsze nawet o 70% (sprawdź tusze do drukarek w Profibiuro)! Oznacza to, że zakup dwóch tuszów lub tunerów wiąże się z takim wydatkiem, jaki musielibyśmy ponieść przy zakupie całkowicie nowego urządzenia.

Producenci oryginalnych tuszów i tonerów zapewniają, że korzystanie z ich produktów zapewnia lepszą żywotność urządzenia oraz wyższą jakość drukowanych dokumentów. Jest to jednak tylko mit. Zamienniki tonerów oraz tuszów nie odbiegają od oryginalnych produktów pod żadnym względem i są o wiele tańsze.

 

Tusze i tonery – oryginalne czy zamienniki?

W tym akapicie postaramy się rozstrzygnąć odwieczny konflikt pomiędzy zamiennikami oraz oryginalnymi tonerami i tuszami do drukarek.

Wbrew zapewnieniom producentów oryginalnych tuszów i tonerów dobre zamienniki nie wpływają w żaden sposób na żywotność drukarki. Urządzenie niezależnie od zainstalowanego osprzętu będzie działało tak samo długo.

Należy się przyjrzeć najważniejszemu czynnikowi, czyli jakości. Oryginalny toner lub tusz jest dopasowany optymalnie do danej drukarki lub urządzenia. Zamiennik może jedynie uzyskać taką samą lub gorszą jakość. W przypadku druku dokumentów w trybie monochromatycznym tej różnicy nie zauważymy. Zamienniki mogą nieco gorzej wypaść w sytuacji, gdy będziemy chcieli wydrukować wysokiej jakości kolorowe zdjęcie.

Producenci dobrej jakości zamienników często udzielają dwuletniej gwarancji na swoje tusze oraz tonery, co może świadczyć o tym, iż są oni pewni jakości swojego produktu.

Ostatnim równie ważnym argumentem przemawiającym na korzyść zamienników jest cena. Tak jak wspominaliśmy na początku tego artykułu, koszt kupna oryginalnego toneru to nawet 250 zł, zaś tuszu – 150 zł. Zamienniki, w zależności od modelu drukarki, są tańsze nawet o 70%.

 

Podsumowanie

Można śmiało stwierdzić, że zamienniki są o wiele lepszą opcją w porównaniu z oryginalnymi tonerami i tuszami. Dlaczego? Są o wiele tańsze, a przy tym oferują porównywalną lub nawet taką samą jakość druku.