W jaki sposób odnowić starą monetę?

W jaki sposób odnowić starą monetę?

Im starsza moneta, tym większa jest jej wartość. To fakt, z jakiego sprawę zdaje sobie każdy numizmatyk. Niedoświadczeni kolekcjonerzy mogą uważać, że ślady zużycia na monecie należy zlikwidować, jednak nie jest to prawdą. Czasem nawet wręcz konkretnych okazów nie powinno się czyścić.

Dlatego, warto dowiedzieć się, które spośród monet wymagają czyszczenia i jak to zrobić, aby nie naruszyć wartości monety.

 

Czy monety należy w ogóle czyścić?

Tak naprawdę w gronie numizmatyków dyskusja na temat tego, czy monety należy czyścić, czy też nie, jest jedną z bardziej kontrowersyjnych dyskusji. Doświadczeni zbieracze wiedzą, że jeśli już zajdzie taka potrzeba, to należy to robić w tradycyjny sposób. Jeżeli zaś jakaś moneta nie jest mocno zniszczona, to nie ma potrzeby jej czyścić. Nawet lepiej będzie mieć w zbiorach monetę brudną niż uszkodzoną w trakcie czyszczenia. A jeśli zajdzie już potrzeba czyszczenia monety z brudu lub z kurzu, to najpierw należy spróbować na innych monetach dany środek czyszczący. Monety warto czyścić wodą, nieco wzbogaconą o środki do czyszczenia. Świetnie nadają się do tego delikatne środki dla dzieci. Nie powinno się natomiast monet polerować.

 

W jaki sposób przechowywać monety?

Kiedy nie chcemy się przejmować tym, czy posiadane monety czyścić, to musimy wiedzieć, że istotny jest sposób ich przechowywania. O tym można dowiedzieć się ze strony skarbnicanarodowa.pl,  gdzie opisane są dokładne sposoby tego, jak monety przechowywać. Najlepiej umieścić je w: klaserach, kapsułach bądź w koszulkach. A im starsza moneta, tym bardziej należy o nią zadbać, właśnie pod kątem przechowywania. Doświadczeni kolekcjonerzy świetnie zdają sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o monety pod względem umieszczenia ich w stosownych klaserach.
Jeżeli mają unikaty, to dbają o nie jeszcze bardziej. Wręcz podkreśla się, że monet takich nie ma potrzeby czyścić, gdyż może to ujemnie wpłynąć na ich wartość. W związku z tym, należy dokładnie doinformować się, jak pielęgnować monety, kiedy chcemy posiadać wartościową kolekcję.