Wady wzroku: jak leczyć astygmatyzm?

Wady wzroku: jak leczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm to, obok krótko- i dalekowzroczności, jedna z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Można ją korygować za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi lub torycznych soczewek kontaktowych. Astygmatyzm można również wyleczyć metodami chirurgicznymi i laserowymi.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, znany również jako niezborność, to wada wzroku wynikająca z niesymetrycznej budowy rogówki. Oko o nieprawidłowej krzywiźnie nie jest w stanie skutecznie ogniskować promieni słonecznych, co skutkuje problemami z widzeniem. Najczęstsze objawy astygmatyzmu to:

  • zamglone widzenie z bliska i daleka,
  • widzenie nieostrych konturów, plamek zamiast wyraźnych kształtów, prostych linii jako krzywych,
  • problemy z jednoczesnym, ostrym widzeniem linii poziomych i pionowych,
  • częste bóle głowy,
  • mruganie i mrużenie oczu,
  • przechylanie głowy.

Astygmatyzm może występować jako samodzielna wada wzroku lub łączyć się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Schorzenie diagnozuje lekarz okulista za pomocą keratoskopu, oftalmometru lub badania wideokeratografii komputerowej.

 

Korekcja astygmatyzmu: okulary i soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Astygmatyzm poniżej 0,5 dioptrii jest naturalny i nie musi być leczony. Większa wada wymaga jednak korekcji za pomocą odpowiednich szkieł. Najpopularniejsza metoda korygowania astygmatyzmu to okulary cylindryczne, które dzięki specjalnej budowie pomagają w prawidłowym ogniskowaniu promieni. Osoby z mniejszymi wadami (zwykle do około 1 dioptrii) mogą zakładać okulary tylko do pracy przy komputerze, czytania czy jazdy samochodem. Osobom z bardziej zaawansowanym astygmatyzmem zaleca się toryczne soczewki kontaktowe. Szkła tego typu idealnie dopasowują się do oka i dają gwarancję, że oś cylindra będzie prawidłowo ułożona. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, które ułatwia codzienne funkcjonowanie i pomaga utrzymać aktywny tryb życia. Soczewki toryczne są dostępne w wersji jednodniowej oraz miesięcznej – można je więc nosić codziennie lub tylko na specjalne okazje.

 

Leczenie astygmatyzmu: metody chirurgiczne i laserowe

Osoby, które chcą na stałe usunąć astygmatyzm, mogą skorzystać z procedur medycznych. Tradycyjna metoda leczenia niezborności to zabieg chirurgiczny refrakcyjny, który polega na delikatnym nacinaniu rogówki. W obecnych czasach częściej wykonuje się jednak zabiegi laserowe metodami LASIK lub PRK. Oba sposoby polegają na modelowaniu rogówki promieniem lasera i są mniej inwazyjne niż operacja. Efekty leczenia utrzymują się na stałe.