Wągry: jak je zwalczyć?

Wągry pojawiają się nie tylko u osób mających problem z trądzikiem. Jak się ich pozbyć?

Wągry (inaczej zaskórniki) wyglądają jak czarne lub białe kropki, tworzą się w rozszerzonych nadmiernie porach, które z biegiem czasu się zapychają. Gruczoły łojowe w tym czasie wytwarzają ogromne ilości sebum, a naskórek się złuszcza. Nadmierna produkcja sebum w połączeniu z rogowaceniem komórek daje w efekcie zatkane ujścia mieszków włosowych – w ten sposób powstają wągry. Nie tylko szpecą twarz, ale też są niezwykle podatne na bakteryjne zakażenia, w wyniku których może nawet dojść do wykwitu ropnych krost.

 

Różne rodzaje wągrów

Wągry dzielimy na zamknięte i otwarte. Zamknięte mają odcień białawy i wyraźnie prześwitują spod skóry. Otwarte natomiast są brązowe lub czarne i wykwitują na powierzchni skóry. Atakują najczęściej nos i brodę. Ryzyko pojawienia się wągrów na twarzy jest zależne w dużej mierze od predyspozycji genetycznych – jeśli Twoi rodzice mieli wągry w młodości, jest bardzo prawdopodobne, że i Ty będziesz je miał. Na szczęście są skuteczne sposoby na walkę z niepożądanymi zmianami skórnymi.

 

Wizyta w salonie kosmetycznym

Jeśli chcesz się jak najszybciej pozbyć wągrów, wybierz się do salonu kosmetycznego. Kosmetyczka w ramach zabiegu nałoży Ci na twarz specjalny preparat rozpulchniający, a następnie przystawi do skóry urządzenie wytwarzające parę. Po kilku minutach nawiewu można zmyć preparat i wycisnąć zaskórniki. Po wszystkim przychodzi czas na dezynfekcję skóry i maseczkę ściągającą. Na koniec w cerę wciera się krem. Zabieg nie trwa zbyt długo, a daje zauważalne rezultaty.

 

A co jeśli wągrów jest więcej?

Jeśli wągrów jest bardzo dużo, lepiej przejść się do dermatologa. Konieczne będzie intensywne złuszczanie naskórka, a być może nawet zewnętrznej warstwy skóry właściwej. Do takiego zabiegu wykorzystuje się różnego rodzaju kwasy, np. glikolowy, pirogronowy czy mlekowy. Dermatolog może też zastosować substancję, na którą składać się będzie kilka różnych kwasów. Skuteczność tej metody jest naukowo potwierdzona, więc nie ma obaw, że nastąpią jakieś komplikacje.

 

Jak pozbyć się wągrów na stałe?

Powyższe metody są skuteczne, ale wymagają powtarzania co jakiś czas (więcej porad dotyczących dbania o urodę przeczytasz na stronie Product-Port). Jest jednak sposób, który na trwałe pozwala pozbyć się wągrów: zarówno tych otwartych, jak i zamkniętych. Wystarczy użyć lasera, który odparuje zaskórniki i usunie gruczoły łojowe, w których te się gnieżdżą. Zabieg ten jest najbardziej skuteczny i eliminuje wągry na stałe. Laser w zetknięciu ze skórą nie powoduje nadmiernego bólu ani nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.