Wtyczka Elementor – co warto wiedzieć o tym narzędziu?

Wtyczka Elementor – co warto wiedzieć o tym narzędziu?

Elementor to narzędzie do publikowania w WordPressie, które przez wielu doświadczonych blogerów i web designerów uchodzi za najlepsze w swoim obszarze. Jak używać Elementora i czym wyróżnia się on tle innych narzędzi do tworzenia stron? Czym różni się wersja darmowa od płatnej?

Rozszerzenie Elementor okazało się dużym ułatwieniem dla wszystkich, którzy tworzą i edytują strony w WordPressie. Wtyczka ta jest zupełnie darmowa i może zainstalować ją każdy w swoim systemie CMS WordPress. Na początku pracy z Elementorem warto obejrzeć dwuminutowy filmik tłumaczący podstawowy schemat jego działania, dostępny po zainstalowaniu.

 

Czy wyróżnia się Elementor?

Większość korzystających z niego twórców stron zwraca uwagę na fakt, że Elementor to narzędzie bardzo intuicyjne i funkcjonalne. Pod tym względami wypada lepiej od wcześniej znanych nam rozszerzeń tego typu, takich jak Gutenberg czy WP Bakery. Nie oznacza to bynajmniej, że inne wtyczki do edycji tracą na wartości – mnogość rozwiązań w WP służy przecież licznym użytkownikom o różnych potrzebach. Dla każdego co innego.

Zalety korzystania z Elementora trzeba jednak dobitnie podkreślić. Po pierwsze, narzędzie to umożliwia swobodne zmienianie, projektowanie i edytowanie całej strony oraz poszczególnych jej elementów „na żywo”. System działający na zasadzie „drag and drop” („złap i upuść”) pozwala pominąć przełączanie się z trybu edycji na tryb podglądu – wszystko, co robimy na stronie, widzimy więc tu i teraz.

Nieprawdopodobnie skraca to czas pracy i daje możliwość lepszej oceny jej efektów natychmiast. W Elementorze możemy zmieniać całe układy i konkretne elementy strony, sekcje oraz kolumny, pracować nad szablonem od podstaw i rozbudowywać go/udoskonalać przez cały czas. Co ważne, praca z tym narzędziem nie spowalnia działania strony.

 

Jak zacząć korzystać z wtyczki Elementor?

Instalacja i rozpoczęcie korzystania z tego rozszerzenia są bardzo proste. Wystarczy wejść w repozytorium WP, wpisać hasło „Elementor” w wyszukiwarce dla wtyczek, a następnie zainstalować i zaktywować. Większość motywów WP będzie kompatybilna z Elementorem, jednak nie wszystkie. Ale niektóre z nich wyjątkowo dobrze z nim współpracują. Spośród popularnych i często wykorzystywanych motywów będą to chociażby Astra, Hestia czy Ocean WP.

W darmowej wersji wtyczki mamy 40 elementów gotowych do wstawienia i edycji na stronie. Są to m.in. pole tekstowe, nagłówki, ikonki mediów społecznościowych, punktory, panel boczny, zamieszczanie filmów z YT czy mapy Google. Wtyczka dzieli edytowaną przez nas stronę na sekcje, kolumny i elementy, gdzie wszystko możemy dostosować i ułożyć zgodnie z naszą wizją, począwszy od koloru aż po opcje zaawansowane. Jednak dla osób, które nie chcą pracować nad szczegółami samodzielnie, twórcy Elementora przygotowali także arsenał gotowych stron i bloków, które wystarczy jedynie wstawić.

 

Dla kogo wtyczka Elementor?

Ta intuicyjna wtyczka będzie odpowiadać przede wszystkim początkującym twórcom stron www. Ale jej funkcjonalność docenią również profesjonaliści. Na początku naszej drogi z WP wystarczająca jest darmowa wersja Elementora. Gdy już opanujemy pracę z nim możemy przerzucić się na wersję Elementor Pro, którą aktywujemy z łatwością. Wersja Pro odblokowuje nam wiele pomocnych funkcji, które przydadzą się na etapie udoskonalania naszej strony. Posiada też wiele funkcji znanych z darmowej wersji w odsłonie zaawansowanej, np. zaawansowaną galerię zdjęć.