Wybór najlepszej szczoteczki do zębów

Jeśli chodzi o szczoteczki do zębów, nie powinniśmy kupować najtańszego produktu na półce w supermarkecie. To, jaką szczoteczkę wybierzemy, jest bardzo ważne - od tego zależy stan naszego uzębienia.

Na rynku dostępne są zarówno proste i tanie szczoteczki manualne, jak i rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne, soniczne, a także ultradźwiękowe. To, jaką z nich zakupisz, powinno zależeć od stanu twoich zębów, dziąseł i wymagań, jakie stawiasz temu produktowi. Jaka szczoteczka będzie dla ciebie najlepsza?

 

Najpopularniejsze szczoteczki manualne

Mają długie, smukłe i często antypoślizgowe rączki zakończone główką, oferowaną przez producentów w różnych kształtach. Oczyszczają zęby siłą naszych rąk, dlatego też przy korzystaniu z nich bardzo ważna jest odpowiednia technika szczotkowania. Nie usuwają zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych, a to, jak dokładnie oczyszczą zęby, zależy od naszej dokładności. Szczoteczki manualne można zakupić w jednym z trzech stopni twardości włosia. Większości osób polecane są te ze średnim bądź miękkim włosiem. Szczoteczki z twardym włosiem mogą uszkodzić szkliwo.

Na rynku możemy znaleźć także szczoteczki manualne specjalistyczne, np. ortodontyczne czy pooperacyjne. 

Cena tych produktów jest atrakcyjna - waha się od kilku do kilkunastu złotych. Przykładowe modele to Curaprox CS 5460 oraz WhiteWash z jonami srebra.

 

Jak działają szczoteczki elektryczne?

To urządzenia zasilane prądem bądź bateriami. Popularne modele znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne Zbudowane są z rękojeści oraz wymiennej, zazwyczaj okrągłej końcówki. W zależności od rodzaju urządzenia, wykonują ruchy rotacyjne (obrotowe) o prędkości ok. 8 800 ruchów na minutę bądź rotacyjne i pulsacyjne (dociskające końcówkę do zęba) w tempie ok. 40 000 ruchów na minutę. Szczoteczki elektryczne często oferują różne tryby pracy (m. in. klasyczny, wybielający, masujący dziąsła) i można do nich dobierać rozmaite główki tej samej marki. Zazwyczaj mają także wbudowane różne funkcjonalności, takie jak odliczający czas mycia zębów timer oraz czujnik nacisku, który zapobiega uszkadzaniu szkliwa. W porównaniu do szczoteczek manualnych efektywniej usuwają płytkę nazębną. Nie oczyszczają przestrzeni międzyzębowych.
Cena tych urządzeń waha się od 40 do nawet 700 zł. Przykładowe modele to Oral-B Vitality, Oral-B Professional Care Black 7000, WhiteWash Rotating Power PRT1000.

 

Szczoteczki soniczne i ich rodzaje

Zasilane są bateriami bądź ładowanym akumulatorem. To urządzenia, które oczyszczają uzębienie dzięki użyciu fal ultradźwiękowych. Zastosowanie takiej technologii powoduje powstanie zjawiska kawitacji, dzięki któremu aktywna piana dociera do 4 mm od końca włosia szczoteczki, umożliwiając lepsze oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Główki tych urządzeń wykonują ruchy wymiatające o prędkości od 30 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę. Dzięki temu znacznie lepiej niż szczoteczki manualne radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej. Różne modele szczoteczek sonicznych oferują rozmaite tryby pracy (np. czyszczący, dogłębnie czyszczący, wybielający) oraz możliwość dopasowania szerokiego przekroju końcówek do rękojeści jednego producenta. Wiele z nich posiada wbudowany system zapobiegający zbyt mocnemu dociskaniu główki urządzenia do zęba oraz pomocny timer.

Szczoteczki soniczne zakupimy w cenie od ok. 50 do 900 zł. Przykładowe modele to Violife SLIMSONIC, Philips Sonicare Easy Clean, Philips Sonicare FlexCare Platinum, FOREO Issa.

 

Nowoczesne szczoteczki ultradźwiękowe

Działanie tych szczoteczek opiera się na emitowaniu fal dźwiękowych o częstotliwości 1,6Hz. Dzięki temu urządzenie wykonuje ok. 1,5 miliona drgań na minutę. Pozwala to na oczyszczenie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, przestrzeni międzyzębowych i aparatów ortodontycznych. Szczoteczki ultradźwiękowe są szczególnie bezpieczne dla osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami, ponieważ mogą pracować w programie bez ruchu. Zazwyczaj oferują kilka trybów pracy, czujnik nacisku i timer. 

Cena tego urządzenia to około 500-600 zł. Przykładowym modelem jest Megasonex Ultrasonic.

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów nie jest prostą sprawą. Kupno produktu dobrej jakości zaowocuje jednak białymi i zdrowymi zębami - warto więc poświęcić chwilę na zastanowienie się przed podjęciem decyzji.