Wyjazdy integracyjne dla firm - szkodzą czy pomagają?

Większość przedsiębiorców zastanawia się nad organizacją wyjazdów firmowych. Tym, co wywołuje u nich wahania, jest nie tyle zaplanowanie wszystkiego i znalezienie odpowiedniego miejsca, lecz koszta związane z imprezą. Mimo to warto zaryzykować. Jakie korzyści daje wspólny wyjazd biznesowy?

Przeciętny Polak spędza w pracy ok ⅓ swojego życia. Coraz częściej zwraca się więc uwagę na warunki i atmosferę panującą w miejscu pracy. Ma ona ogromny wpływ na jakość wykonywanych obowiązków. Przyjazny nastrój motywuje pracowników do działania, sprawia, że chętnie rozpoczynają kolejny dzień pracy, zmienia nastawienie do pracodawcy i wzmacnia więzi między współpracownikami. Zdający sobie z tego sprawę pracodawcy często decydują się na organizowanie wyjazdów integracyjnych dla pracowników swojej firmy.


 

Gdzie najlepiej zorganizować wyjazd?

 

To, jak ma wyglądać spotkanie integracyjne i gdzie ma się odbyć, zależy przede wszystkim od wysokości funduszy przeznaczonych na ten cel. Często pracodawcy decydują się na organizowanie pikników, kuligów lub różnego rodzaju zawodów, np. paintball, zabawy team buildingowe czy gry scenariuszowe. Najpopularniejsze są jednak kilkudniowe wyjazdy szkoleniowe lub konferencje. W tym miejscu warto wspomnieć, że dużym zainteresowaniem cieszą się miejsca, w których możliwe jest połączenie wyjazdu służbowego z integracją pracowniczą. Wiele hoteli czy pensjonatów znajdujących się nieopodal dużych miast przygotowuje w swojej ofercie specjalne opcje dla firm.

Jest wiele ciekawych miejsc, gdzie można stworzyć niepowtarzalne spotkanie firmowe. Przykładowo, w podwarszawskiej Zakliczynie mieści się Jaworowy Dwór, organizujący nadzwyczajne i profesjonalne imprezy firmowe. Dlaczego Warszawa? Przede wszystkim dlatego, że jest to miasto tętniące życiem. Przedsiębiorcy najchętniej wybierają stolicę jako miejsce spotkań integracyjnych i szkoleniowych. Jaworowy Dwór jest historycznym hotelem, który do dyspozycji klientów udostępnia doskonałe, w pełni wyposażone sale konferencyjne, pole golfowe, wypożyczalnię rowerów oraz altanę, w której można rozpalić wieczornego grilla. Całość dopełnia sielska aura, zieleń ogrodu oraz cisza i spokój, panujące wokół Jaworowego Dworu.

 Integracja w zawodowym stylu

Głównym celem wyjazdów integracyjnych dla firm jest integracja kadry pracowniczej nie tylko na szczeblu zawodowym, ale i prywatnym. Imprezy firmowe sprzyjają zawiązywaniu się nowych kontaktów. Współpracownicy wchodzą na neutralny grunt, mogą podzielić się ze sobą swoimi pasjami, zainteresowaniami i porozmawiać nie tylko o pracy.

Podczas takich spotkań pracodawcy mogą lepiej poznać swoich pracowników, poprzez bezpośredni z nimi kontakt. Bacznie przyglądają się swoim podwładnym, zwracają szczególną uwagę na ich nastawienie i zaangażowanie w różnego rodzaju zabawach bądź konkurencjach. Dzięki temu mogą dostrzec w nich nowe cechy, słabsze i mocniejsze strony. Może się to okazać pomocne przy reorganizacji pracy.

 

Budowanie zgranego i zmotywowanego zespołu

 

Oprócz integracji kolejnym ważnym celem imprez biznesowych jest zmotywowanie pracowników do jeszcze efektywniejszej pracy i zaangażowania się w funkcjonowanie firmy. Zmotywowany pracownik utożsamia się ze swoją firmą, dba o jej interesy i z dumą ją reprezentuje. Wyjazdy integracyjne organizowane regularnie potrafią wzmocnić solidarność pracowników wobec siebie i zbudować silny, zgrany zespół.

 

Szef też człowiek

 

Organizowanie imprez integracyjnych dla swoich pracowników stawia pracodawców w dobrym świetle. Jeżeli dany wyjazd się uda, zadowoleni pracownicy będą postrzegać swojego szefa jako człowieka, któremu zależy na stworzeniu przyjaznego przedsiębiorstwa. Z pewnością poprawią się warunki pracy, a relacje w firmie przybiorą bardziej naturalną, mniej oficjalną postać. Zagwarantuje to efektywniejszą i przyjemniejszą pracę, z której wszyscy będą usatysfakcjonowani.

 

Z drugiej strony...

 

Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Mimo że imprezy firmowe niosą ze sobą wiele korzyści, zdarza się, że na takich spotkaniach dochodzi do wielu konfliktów między współpracownikami, zwłaszcza gdy uczestnicy są pod wpływem alkoholu. Ponadto wielu pracowników czuje na sobie presję, że muszą się dobrze bawić, “bo szef patrzy lub jego obserwatorzy, którzy po wszystkim sporządzają raport z przebiegu takiego spotkania. Budowa dobrego zespołu może też obrócić się przeciwko pracodawcy. Zwłaszcza w momentach kryzysowych, w razie zwolnień czy obniżek płac, cały zgrany zespół może odejść do konkurencji.

Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. Zazwyczaj imprezy firmowe wpływają pozytywnie na funkcjonowanie firmy i relacje między pracownikami i szefostwem.

Podsumowując, imprezy integracyjne mają więcej dodatnich niż ujemnych stron. Organizowane regularnie, pomogą wzmocnić więzi w zespole i wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.