Zastawa idealna - 5 propozycji w różnym stylu

Zastawa idealna - 5 propozycji w różnym stylu

Odpowiednio dobrana zastawa podkreśli charakter wnętrza i nada niepowtarzalny klimat każdej uroczystości. Obecnie w sklepach możemy znaleźć bogate zastawy stołowe w różnorodnych stylach. Które z nich cieszą się największą popularnością i czym się charakteryzują?

Zastawa w angielskim stylu

Wnętrza urządzone w angielskim stylu są przytulne, barwne, pełne kwiatowych akcentów. To samo dotyczy również zastawy stołowej, która wyróżnia się spośród innych wersji bogactwem eleganckich detali, delikatnych roślinnych wzorów i kształtów. Charakterystycznymi cechami zastawy w angielskim stylu są delikatne uchwyty, bardzo cienkie brzegi i ranty oraz subtelne detale, które nadają naczyniom lekkości. Najczęściej spotykane są zastawy białe ze złotymi elementami, ozdobione różami lub innymi kolorowymi kwiatami w ciepłych odcieniach. Sprawdź, jakie modele najlepiej wpasują się w aranżację Twojego stołu.

 

Porcelana prowansalska

Zastawa stołowa w prowansalskim stylu inspirowana jest słonecznym Włochami. Zazwyczaj utrzymana jest w białych lub beżowych tonacjach z elementami delikatnego fioletu. Cechą charakterystyczną są ozdobne, falowane ranty zarówno na talerzach, filiżankach, jak i podstawkach. Niekiedy naczynia zdobione są delikatnymi roślinnymi wzorami. Kwiaty, jakie mogą pojawić się na talerzach czy filiżankach, w odróżnieniu od porcelany w stylu angielskim są niewielkie i nierzucające się w oczy.

 

Skandynawska prostota

Obecnie zastawy stołowe w skandynawskim stylu cieszą się ogromną popularnością. Doskonale wpasowują się w nowoczesny bądź minimalistyczny wystrój mieszkań. Zastawa stołowa w stylu skandynawskim wyróżnia się całkowitą prostotą oraz jednolitymi kolorami. Dostępne są zarówno naczynia śnieżnobiałe, jak i szare, a nawet ciemnopopielate. W zastawie stołowej utrzymanej w skandynawskim stylu nie wykorzystuje się detali kwiatowych czy roślinnych. Nie ma również pozłacanych elementów czy zdobionych brzegów. Naczynia zazwyczaj są wizualnie dość ciężkie, proste, bez dodatkowych ozdób.

 

Zastawa w rustykalnym stylu

Styl rustykalny staje się coraz modniejszy. Odnosi się on do końca XIX wieku i nawiązuje do gospodarstw domowych, farm oraz wiejskiej prostoty i naturalności. Zastawa stołowa utrzymana w tym stylu cechuje się minimalistycznymi formami. Niekiedy ozdobiona jest delikatnymi kwiatami, jednak częściej opiera się jedynie na prostych kształtach i jednolitym kolorze. Naczynia w rustykalnym stylu są pozbawione nadmiernych ozdób, cechują się prostotą i delikatnością. Doskonale sprawdzą się przy codziennym użytkowaniu, jak i podczas większych uroczystości.

 

Japoński styl na co dzień

Zastawa stołowa w japońskim stylu jest rzadko wykorzystywana podczas ważnych, oficjalnych uroczystości, jednak może stanowić interesującą odmianę tradycyjnego polskiego stołu. Klasyczne filiżanki, podstawki, talerze mogą zostać ozdobione inspirowanymi krajami azjatyckimi wzorami kwiatowymi, jak i zwierzęcymi. Bogactwo kolorów i wzorów, a także misterność wykonanych naczyń wyróżnia ten styl na tle innych. Zastawa stołowa w japońskim stylu będzie ciekawym urozmaiceniem, które na pewno zaskoczy wszystkich gości.

 

Odpowiednio dobrana zastawa stołowa podkreśli wygląd naszego stołu i jednocześnie będzie stanowić niepowtarzalną ozdobę mieszkania. Dostępne w sklepach liczne warianty sprawią, że bez większych trudności dobierzemy komplet, który najbardziej będzie odpowiadał naszym upodobaniom.