Zielona ściana z mchu - zobacz, jak ją wykonać!

Zielona ściana z mchu - zobacz, jak ją wykonać!

Mech chrobotek ze względu na swoją charakterystyczną strukturę jest idealny do wyklejania ścian. Jest łatwy w obsłudze, dlatego nawet laicy bez problemu powinni poradzić sobie z wykonaniem zielonej ściany z porostu w domu. Jednorazowo sklejony mech może posłużyć nam przez długie lata.

Niewątpliwą zaletą tej odmiany mchu jest to, że nie trzeba go nawozić ani podlewać, nie przyciąga też kurzu.

Czego potrzebujesz?

Aby wykonać zieloną ścianę z mchu chrobotka, potrzebujesz:

 1. Chrobotka reniferowego w odpowiedniej ilości – mech można kupić na wagę w różnych opakowaniach, od 50 gramów do nawet 5 kilogramów. Przed zakupem warto dokładnie wymierzyć obszar, jaki chcemy wykleić mchem. 50 gramów wystarczy na ramkę o powierzchni 25x25 centymetrów.

Zrzut ekranu 2017-09-06 o 05.44.57.png

 1. Ramki – jeśli położysz mech bezpośrednio na panelu, będzie świetnie wyglądał w towarzystwie klasycznych, drewnianych czy pobielanych ramek lub kafelek imitujących drewno.

 2. Podkładki korkowej, pleksi, płyty MDF, OSB lub wilgocioodpornej - to na nią będzie wyłożony mech. Możliwych opcji jest wiele.

 3. Kleju polimerowego i florystycznego lub też grzanego na gorąco – pierwszy posłuży do materiałów drewnianych i korka, drugi do mchu.

 4. Taśmy dwustronnej.

 

Jak wykonać zieloną ścianę z mchu?

 1. Jeśli Twoja ramka nie posiada podkładki korkowej, wytnij ją w odpowiednim rozmiarze tak, aby pasowała do wnętrza ramy. Przymocuj ją dokładnie, by nie spadła pod ciężarem mchu. Przyda się do tego klej polimerowy i taśma dwustronna.

 2. Zanim zaczniesz przyklejać mech, przyłóż go najpierw do płyty i sprawdź, ile porostu będziesz dokładnie potrzebować, by osiągnąć satysfakcjonującą gęstość.
  Jeżeli chcesz gęsto, licz 4-5kg na 0,5m2, czyli 50x50cm. Kępy mchu należy przyklejać bardzo blisko siebie, bez przerw – wtedy wygląda najbardziej efektownie.

 3. Wysmaruj płytę klejem florystycznym i zacznij przyklejać mech.

 4. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu jak najbardziej naturalnego efektu, postaraj się przyklejać mech o różnej wielkości. Możesz też pomieszać ze sobą kilka odcieni – w naturze łatwiej jest spotkać mchy o różnych kolorach niż dużą powierzchnię o jednakowej barwie.

 5. Podnieś ramkę i sprawdź, czy mech z każdej strony jest odpowiednio przytwierdzony do podkładki. Jeśli tak – zielona ściana jest gotowa! Możesz ją zawiesić w dowolnym miejscu.

 6. Jeśli zależy Ci na wyłożeniu mchem większego obszaru, warto zainwestować w panele ścienne – łatwo je pokryć porostem i połączyć tak, by ściana wyglądała na w całości pokrytą zielenią.

 

Jak dbać o mech?

Mech chrobotek nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Wodę czerpie z powietrza, dlatego jeśli wilgotność pomieszczenia oscyluje w granicach 40-60%, chrobotek będzie nam towarzyszył przez długie lata. Nie przeszkadza mu brak słońca – porost jest zakonserwowany solą, dlatego nie będzie rósł. Gdy w pomieszczeniu będzie zbyt mało wilgoci, zacznie usychać, jednak jest to mało prawdopodobne – nasze organizmy potrzebują tej samej wilgotności powietrza co chrobotek. Jeśli w pomieszczeniu jest za mało wilgoci, możemy to bez problemu zauważyć, np. na naszej skórze – niezależnie od ilości zużytych balsamów wciąż będzie sucha i szorstka. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemu może być powieszenie nawilżacza powietrza na kaloryferze.

 

Dlaczego warto wykonać zieloną ścianę?

mech-chrobotek-green-25kg.png

 1. Mech jest całkowicie naturalny i biodegradowalny. Nie szkodzi środowisku, nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt.

 2. Mech chrobotek nie zbiera kurzu, dzięki czemu jest dobry dla alergików i przy okazji zawsze wygląda estetycznie.

 3. Porost jest naturalnym izolatorem – dobrze wycisza pokój.

 4. Mech nie zawiera żadnych alergenów – jeśli jest barwiony, to tylko składnikami naturalnego pochodzenia.

 5. Zieleń w pokoju wycisza i odpręża. Dodatkowo chrobotek ma delikatny, przyjemny zapach, kojarzący się z lasem – warto go zawiesić w biurze lub w sypialni.

 6. Dzięki temu, że porost chłonie wilgoć, w razie pożaru będzie opóźniał rozprzestrzenianie się ognia.

 7. Mech chrobotek działa jak naturalny filtr – pochłania z powietrza toksyny i różne drobnoustroje, dzięki czemu oczyszcza przestrzeń.

 8. Nie musisz obawiać się grzybów, pleśni i insektów – zaimpregnowany solą porost chroni przed pasożytami i szkodnikami.