Zwiedzamy Bawarię

Zwiedzamy Bawarię

Spośród wszystkich krajów związkowych Niemiec Bawaria plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o rozległość terytorialną oraz stopień zaawansowania rozwoju gospodarczego. Ale oczywiście nie dlatego ten malowniczy region cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z całego świata.

Bawaria położona jest w południowo-wschodniej części Niemiec, tuż przy rubieżach kraju (graniczy z Austrią, Czechami oraz Szwajcarią); liczy sobie 12,5 mln mieszkańców. Przyczyn niezwykłej popularności tego regionu należy się dopatrywać w zawrotnej wręcz liczbie rozmaitych zabytków, które są żywym świadectwem minionych epok, a także przeróżnych atrakcji turystycznych. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest piwne święto Oktoberfest, odbywające się każdego roku w Monachium. Przyjrzyjmy się kilku godnym uwagi miejscom, które – obok wielu, wielu innych, o których przez wzgląd na ograniczenia objętościowe niniejszego artykułu nie wspomnimy – decydują o fizjonomii tego obszaru.

 

Zamek Neuschwanstein

Wzniesiona u stóp góry Tegelberg monumentalna budowla, nosząca wszystkie najwyrazistsze znamiona architektury średniowiecznej, jest jedną z największych atrakcji turystycznych w całej Bawarii. Wystarczy przyjrzeć się zdjęciom przedstawiającym ten godny podziwu obiekt, aby należycie ocenić jego walory estetyczne. Zamek Nieuschwanstein cechuje się wymyślną, finezyjną formą, która zadecydowała o tym, że posłużył on za wzór dla analogicznej budowli uświetniającej jeden z najpopularniejszych na świecie parków rozrywki – Disneyland. Zamieszkiwał go niegdyś Ludwik II, wielki miłośnik twórczości Ryszarda Wagnera; muzyczna namiętność króla wyrażała się m. in. w gromadzeniu najrozmaitszych przedmiotów artystycznych, przedstawiających wizerunek tego utalentowanego kompozytora; do dziś dnia można je obejrzeć w obszernych zamkowych komnatach.

 

Miasteczko Rothenburg

Ta niewielka miejscowość ma wielką siłę oddziaływania – trudno oprzeć się niepospolitemu pięknu jej promieniście rozgałęzionych, brukowanych uliczek, które prowadzą bądź do usytuowanego w samym centrum Marktplatz, bądź do jednej z licznych bram miejskich, za którymi rozciąga się nieogarniona połać soczystych łąk i rozległych dolin. Miasteczko Rothenburg dzięki staraniom miejscowych władz zachowało w stu procentach swój średniowieczny wygląd. Na terenie miejscowości wznosi się gotycki Kościół św. Jakuba, w którym można podziwiać piękne płaskorzeźby wyobrażające Chrystusa oraz apostołów. Przy jednej z uliczek stoi sklep z artykułami świątecznymi, o którym mówi się, że nie ma sobie równych w swojej branży na całym Starym Kontynencie. Na wieży wznoszącej się obok ratusza, którą łatwo dostrzec z każdego zakątka miasta, zabytkowy zegar wybija kolejne godziny, znacząc upływ czasu.

 

Alpy Bawarskie

Łazęgowanie po górach może się okazać doskonałym remedium na wiele bolączek oraz problemów dnia codziennego. Forsowna wspinaczka pozwala zapomnieć o sprawach prozaicznych, powszednich, które zazwyczaj otaczają nas ciasnym kręgiem i zasłaniają nam widok na to, co naprawdę ważne. W otoczeniu malowniczej przyrody o wiele łatwiej jest zdystansować się do niektórych spraw. Dlatego jeśli już zawitasz w Bawarii, nie omieszkaj zwiedzić przy okazji przynależącego temu regionowi kawaląteczka Alp. Najwyższy okoliczny szczyt, Zugspitze, liczy sobie aż 2962 m n.p.m.!

 

Wybieramy się w podróż

Bawaria obfituje w wiele takich miejsc, które warto zobaczyć i uwiecznić nie tylko w swojej własnej pamięci, ale również w pamięci swojego aparatu cyfrowego. Zastanawiasz się nad środkiem transportu, którym mógłbyś dotrzeć na miejsce? Skorzystaj z usług firmy Beata Bus, oferującej przewozy do Niemiec.